USA: Gavin Newsom pozostanie gubernatorem Kalifornii

Sojusznik byłego prezydenta Donalda Trumpa Larry Elder nie zostanie gubernatorem Kalifornii. Republikanie wyraźnie przegrali głosowanie nad odwołaniem obecnego gubernatora, demokraty Gavina Newsoma.

Po przeliczeniu 2/3 głosów okazało się, że około 66,5 procent wyborców głosowało za pozostawieniem Gavina Newsoma na stanowisku, 33,5 procent było za jego odwołaniem. Takie wyniki sugerują wyraźną porażkę republikanów, którzy oparli swoją kampanię na krytyce covidowych restrykcji nałożonych przez Newsoma, przedstawiając je jako ograniczenie wolności obywatelskich.

Czytaj też: Największe skandale finansowe stulecia

W demokratycznym stanie jakim jest Kalifornia na korzyść demokratów zadziałał fakt, że gdyby Newsom został odwołany, to gubernatorem zostałby bliski sojusznik Donalda Trumpa, konserwatywny prezenter radiowy Larry Elder.

Perspektywa ta zmobilizowała demokratów, by wziąć udział wyborach. „Mówiłem to wiele razy podczas kampanii – pokonaliśmy Trumpa, ale 'Trumpizm’ nadal istnieje w naszym kraju” – mówił Newsom, którego w kampanii wsparli wpływowi demokraci, tacy jak prezydent Joe Bidenem, wiceprezydent Kamala Harris i były prezydent Barack Obama.

Czytaj również: Ciekawostki na temat Los Angeles

Podobnie jak Donald Trump w wyborach prezydenckich, Larry Elder sugerował manipulacje wyborcze. Ponad trzydziestopunktowa przewaga Newsoma wybija mu jednak z ręki argument, że przegrał z powodu oszustwa.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię