Inteligencja seksualna: co to jest i jak można ją rozwijać?

Chociaż w ciągu ostatnich lat seks staje się coraz bardziej obecny w życiu medialnym i kulturalnym, wciąż dla wielu pozostaje tematem tabu, blokującym prawdziwe odczucia i własne przekonania.

Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że w „sprawy łóżkowe” mieszają się religie i kultury – choć ich wpływ, na szczęście, wykazuje tendencję malejącą.

Czytaj: Stan Kalifornia zakaże stealthingu. Jako pierwszy w USA.

W ostatnim czasie, popularność wśród seksuologów zyskało pojęcie, i zarazem idea tzw. „inteligencji seksualnej”. Czym ona jest? Zdaje się, że najprościej się przekonać mówiąc – czym nie jest.

U każdej płci brak seksualnego intelektu będzie się przejawiał nieco inaczej. Mężczyzna, któremu brakuje inteligencji seksualnej, będzie opierać wizję seksualności na stereotypach dotyczących płci. W jego mniemaniu bycie mężem, czy partnerem daje uprawnienia do żądania „usług” seksualnych partnerki, których ta z racji, że są w związku, nie może mu odmówić. W takim przypadku partnerka nie uświadczy wprowadzenia w nastrój: romantycznej kolacji, pieszczot, gry wstępnej; już nie wspominając o higienie.

Czytaj także: Jak seks wpływa na twoje ciało

Jak to wygląda u kobiet? Kobieta pozbawiona tej sfery intelektu, nie będzie inicjowała seksu nawet wtedy kiedy będzie odczuwała potrzebę (jest kobietą i przecież nie wypada), będzie czekała aż to mężczyzna przyjdzie i weźmie to, co mu się należy. Nie będzie także rozmyślać nad swoimi potrzebami seksualnym – czy osiąga orgazm, czy czuje się zaspokojona, czy jest jej dobrze. Para pozbawiona inteligencji seksualnej nie będzie wgłębiała się w swoje potrzeby i seksualne marzenia, nie będzie poszukiwała „czegoś nowego” nie wspominając już o eksperymentowaniu. Seks będzie „realizowany” po ciemku, po cichu i pod kołdrą. Jeżeli wmieszamy w to religię – to będzie miał miejsce wtedy, kiedy chcemy potomstwa.

Niektórzy psycholodzy i seksuolodzy mieszają w sferę inteligencji seksualnej miłość. Ich zdaniem powiązanie miłości i uczuć z seksem jest również przejawem seksualnej głupoty twierdząc, że traktowanie seksu jako sposobu na okazywanie uczuć jest kolejnym przestarzałym stereotypem.

Czytaj: Chcesz mieć udany seks? Jedz mięso i pieprz

Dużo gorszym stwierdzeniem jest założenie, że ktoś kto posiada rozwiniętą inteligencję seksualną nie potrzebuje odczuwać miłości aby uprawiać seks, jednocześnie, osoby które uważają odwrotnie są piętnowane. Seksuolodzy obalili jednak tę teorię podając wiele przykładów par i małżeństw, które uzależniają uprawianie seksu od miłości, traktują go jako okazywanie uczuć i jednocześnie łamią wszystkie inne stereotypy: potrafią rozmawiać zarówno o seksie jak i o swojej przyjemności i potrzebach, poszukują nowości, korzystają z gadżetów, itp. Należy jednak wskazać, że założenie twierdzące, że seks nie jest ważny, że udany związek można stworzyć bez niego lub bez rozwijania sfery seksualności jest całkowicie błędne. Dla przykładu, kobieta, która nie potrafi mówić o swoich potrzebach i w seksie z partnerem czuje się niespełniona – nigdy nie będzie szczęśliwa.

Inteligencja seksualna (SQ) jest zatem otwartą postawą na tematy związane z seksem. Jej głównym założeniem jest przełamywanie schematów i istniejących przekonań – że seks ma się odbywać w taki czy inny sposób. Ludzie z inteligencją seksualną potrafią o seksie rozmawiać, komunikować swoje potrzeby, poszukują nowych doświadczeń i korzystają z nich. SQ to świadomość swoich potrzeb i własnego ciała oraz umiejętność zrozumienia drugiej osoby. Zdaniem naukowców osoby z wysokim poziomem inteligencji seksualnej nie są „puszczalskie” – nie posiadały wielu partnerów i stworzył długie stabilne związki oparte na otwartości, lojalności, romantyczności i namiętności.

Czytaj również: Szczęśliwy partner, zdrowy organizm

Jak rozwijać inteligencję seksualną? Przede wszystkim należy zajrzeć w głąb w siebie. Uprawiając seks zastanowić się co sprawia przyjemność, co chcielibyśmy zrobić. Drugi etap to rozmowa z partnerem. Nie polega ona jedynie wyłącznie na naszych odczuciach, ale także na tym co czuje druga strona – co jej sprawia przyjemność? czego potrzebuje. Ważne są wspólne doświadczenia, przełamanie rutyny, romantyczność, poszukiwanie nowych doświadczeń (np. gadżetów, pozycji).

Maja Frykowska | Historie Sukcesu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię