Ponad połowa Francuzów obawia się „wielkiej wymiany”

Ponad 60 procent Francuzów obawia się zastąpienia populacji kraju przez imigrantów. Tak wynika z badania pracowni Harris Interactive opublikowanego przez tygodnik „Challenges”.

W ostatnich tygodniach walka z imigracjąParlament europe stała się jednym z wiodących tematów kampanii prezydenckiej we Francji.

Zobacz też: Planujesz podróż do USA? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat możliwości wjazdu i systemie ESTA

61 procent badanych stwierdziło, że wierzy w proces tak zwanej „wielkiej wymiany” – czyli w zastąpienie rdzennych Francuzów muzułmańskimi imigrantami.

Opinię tę podzielają przed wszystkim zwolennicy partii prawicowych i narodowców, ale również połowa wyborców partii centrowych i 40 procent osób głosujących na lewicę – informują autorzy sondażu.

Czytaj też: “Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

Najwyższy odsetek osób wierzących w „wielką wymianę” – ponad 63 procent – odnotowano wśród młodych Francuzów w grupie 18-24 lata. 67 procent respondentów wyraziło zaniepokojenie zastąpieniem populacji kraju przez imigrantów z Afryki.

Jednym z głównych obrońców teorii „wielkiej wymiany” jest potencjalny kandydat w wyścigu prezydenckim – prawicowy publicysta Eric Zemmour. Były dziennikarz „Le Figaro” twierdzi, że islam stanowi śmiertelne zagrożenie dla Francji i domaga się całkowitego zamknięcia granic dla imigrantów z krajów muzułmańskich.

Czytaj również: Najlepsze wyszukiwarki tanich lotów

Sondaże wskazują, że w ostatnich tygodniach Zemmour zyskał kilkanaście punktów poparcia i ma spore szanse na wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich, które odbędą się w kwietniu 2022 roku.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię