13 wskazówek, dzięki którym twoja lodówka będzie uporządkowana i czysta

Panująca pandemia spowodowała, że wielu z nas ma więcej jedzenia w lodówce niż zazwyczaj. Aby przedłużyć żywotność pokarmów nie wystarczy je włożyć do lodówki i zamknąć drzwi. Przemyślane przechowywanie jedzenia wydłuży jego przydatność, a nam zaoszczędzi czas i pieniądze.

Czytaj także: Najgorsze błędy jakie można popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej

1. Sprawdź temperaturę lodówki – lodówka powinna być ustawiona na 40 ° F (4 ° C), aby zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii.

2. Przechowuj nowe artykuły spożywcze z tyłu – zanim włożysz nowo-zakupione artykuły spożywcze do lodówki, wyjmij wszystko, co trzeba wkrótce zjeść. Wszystkie nowe produkty połóż z tyłu, a starsze na przodzie, tak aby najpierw je zjeść.

3. Nie zapełniaj lodówki po brzeg – jeśli ją przepełnisz, nie będzie skutecznie utrzymywać odpowiedniej temperatury, ponieważ chłodne powietrze nie będzie mieć możliwości cyrkulacji.

4. Przechowuj wodę, sok i słoiki w drzwiach – drzwiczki lodówki to najcieplejsza część lodówki, więc niczego, co wymaga schłodzenia, np. mleka, nie należy tam umieszczać. Zarezerwuj tę przestrzeń na wodę, soki, przyprawy, pikle, galaretki i pasty do smarowania.

5. Szuflady w lodówce – są zaprojektowane do kontrolowania wilgotności. Niektóre mają regulowany otwór wentylacyjny z boku, a kiedy jest zamknięty, wilgotność w szufladach wzrasta. Produkty o cienkiej skórce i liściaste, takie jak truskawki, szpinak i sałata, najlepiej sprawdzają się tutaj, gdzie jest wilgotno i są osłonięte przed zimnymi ścianami lodówki.

Przeczytaj też: Przyjmujesz suplementy? Pora dnia ma znaczenie!

6. Etylen – owoce wytwarzające etylen przechowuj oddzielnie. Melony, jabłka, banany, gruszki, awokado i owoce pestkowe (takie jak brzoskwinie i nektaryny) wytwarzają substancję chemiczną zwaną etylenem, która powoduje, że niektóre warzywa i owoce szybciej dojrzewają i psują się. Przechowuj owoce wytwarzające etylen w drugiej szufladzie z otwartym otworem wentylacyjnym lub poza lodówką. Warto zainwestować w pochłaniacz etylenu jeśli regularnie kupujesz dużo świeżych produktów.

7. Dokładnie wysusz owoce i warzywa – jeśli myjesz owoce i warzywa, gdy wracasz do domu ze sklepu spożywczego, pamiętaj o ich dokładnym wysuszeniu przed przechowywaniem. Nadmiar wilgoci przyspieszy rozkład.

8. Ręczniki papierowe – włóż do torebek z sałatą. Worek liści sałaty jest zawsze jedną z pierwszych rzeczy, które tracą świeżość. Przedłużysz go, otwierając torbę i usuwając rozmokłe lub zwiędłe liście. Wrzuć również kilka czystych ręczników papierowych, aby wchłonęły nadmiar wilgoci, a następnie zamknij torbę.

9. Przechowuj warzywa w papierowym ręczniku – brokuły, jarmuż, bok choy i wszystkie boćwiny zawiń w ręcznik papierowy i włóż do plastikowej torebki.

10. Przechowuj zioła w wilgotnej szmatce – rozmaryn, tymianek, majeranek, oregano, czyli tzw. twarde zioła najlepiej przechowywać w mokrej szmatce. Pietruszka, kolendra – cilantro, bazylia powinny być przechowywane poza lodówką.

Czytaj: Szczęście jako efekt uboczny poniższych czynności

11. Mięso i ryby przechowuj na dolnej półce – dolna półka to najzimniejsza część lodówki, na której należy umieścić żywność, która może szybko się zepsuć, jeśli nie jest dobrze schłodzona, na przykład mięso i ryby. Innym powodem, dla którego warto ją tutaj przechowywać, jest zapobieganie kapaniu soków na inne produkty spożywcze i zanieczyszczaniu ich.

12. Przechowuj nabiał na środkowej półce – drugą najzimniejszą częścią lodówki jest środkowa półka i miejsce, w którym należy umieścić nabiał, w tym mleko, śmietanę, jogurt, jajka i ser.

13. Wyłóż półki – matami wielorazowego użytku. Są łatwe w użytku i spełniają się w utrzymaniu czystości lodówki.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię