Woda dobra na wszystko czyli eliksir życiodajnej energii

Wszechobecność wody zarówno wewnątrz nas, jak i w postaci różnych źródeł dostarczania jej z zewnątrz, nadal nie jest doceniana w codziennej egzystencji. Większość z nas nie docenia potencjału picia wody pozbawiając się wielu bodźców prawidłowego cyklu pracy naszego organizmu.

Zdrowy styl życia i mechanizm funkcjonowania naszego ciała są  ściśle powiązane z nawadnianiem go zdrowym paliwem w postaci czystej wody.

Przeczytaj też: Jak zrobić eteryczny olejek cytrynowy

Podstawowym czynnikiem zdrowego stylu życia jest utrzymanie optymalnego poziomu nawodnienia organizmu. Dlatego woda jest tak cenna dla prawidłowych funkcji pracy mózgu i odbioru świata zewnętrznego. Pozbawienie niewystarczającej ilości wody ogranicza produkcję hormonów i neuroprzekaźników, gdzie w efekcie prowadzi do dysfunkcji koncentracji i myślenia, czystego rozumowania otoczenia, jego przekazu informacji.

Bez harmonii i naturalnej energii w postaci wody nasz mózg zostaje w fazie monotonii i rutyny pozbawiając nas wielu możliwości pozytywnej i efektywnej realizacji wielu czynności poprawiających naszą jakość życia.
Woda jest budulcem a nawet fundamentem w powstawaniu wszystkich kluczowych reakcji i przemian w naszym organizmie.
W dużym stopniu woda jest elementem odżywczym. Stanowi zawartość w przedziale 45% do 75% masy naszego ciała.

Każdy organ jest zależny od wody. Prawidłowe procesy nie mogą zaistnieć bez jej odpowiedniej ilości a my jesteśmy odpowiedzialni za regularne nawadnianie.
Woda nie jest magazynowana, dlatego w dużej mierze do nas samych należy dbanie o stałe utrzymanie optymalnego poziomu wody i jakość naszych procesów a w końcowym efekcie jakość naszego życia.

Nie jest to łatwe zadanie mając tyle zamienników i kuszących konkurentów w postaci napojów słodzonych, gazowanych, kolorowych i smakowych. A przecież naturalna, czysta woda, głownie niegazowana jest najbardziej wartościowa.

Dzienne zapotrzebowanie wody nie jest równe dla wszystkich. Średnio człowiek powinien wypijać od 2 do 4 litrów, w zależności w jakim klimacie mieszka, jak intensywnie wykonuje ćwiczenia fizyczne a przede wszystkim od indywidualnego zapotrzebowania.

Ważnym jest fakt utrzymania równowagi-homeostazy w organizmie, dlatego poziom wody powinien być zawsze zbilansowany. Wydalana woda przez skórę, układ pokarmowy czy nerki powinna zostać uzupełniona wraz z pożywieniem i płynami. Transportowanie substancji odżywczych i ich rozpuszczanie w dużym stopniu jest zależne od wody. Formowanie się kęsów pożywienia uruchamia mechanizm wydzielania enzymów trawiennych by proces metabolizmu mógł zadziałać prawidłowo.

Zawartość wody w naszym ciele jest dominująca. Zapewnia utrzymanie wystarczającego jej poziomu w ślinie, soku żołądkowym i jelitowym jak i w żółci.

Czytaj też: 8 herbatek ziołowych, które warto pić jesienią

Dotlenienie tkanek przez krew również zachodzi przy udziale wody, która jest niezastąpiona w transporcie tlenu do płuc czy innych substancji odżywczych.
Warto wspomnieć jeszcze o ważnych funkcjach wody, jakimi są: utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i ochrona narządów wewnętrznych.
By uniknąć suchością oka woda działa jak naturalny nawilżacz.
Płód w ciele matki właśnie dzięki wodzie jest chroniony przed urazami zewnętrznymi, jak również ma zapewnioną przestrzeń dla prawidłowego rozwoju.

Pamiętać należy, że odwodnienie organizmu pociąga za sobą negatywne skutki, zaburzając ważne procesy. Tracimy siłę fizyczną, koncentrację. Pojawia się rozdrażnienie i senność. Czujemy suchość w gardle oraz upośledzenie wydzielania śliny.

Czy powinniśmy wnikliwie sprawdzać stan naszej wody w kranie? Czy woda butelkowana jest w pełni bezpieczna?
Jakiego wyboru dokonać przy zakupie wody? Kranówka czy butelkowa?
Pytań jest jeszcze wiele by odpowiedzieć sobie co tak naprawdę pijemy, jaka jest jakość wody ogólnie dostępnej. Wielu z nas nie ma poczucia bezpieczeństwa i zaufania do producentów i instytucji dostarczających wodę.

Wszędzie na świecie zasoby wody są zagrożone. Jakość wody i jej zużycie są ważne dla naszej jakości życia i funkcjonowania organizmu. Nie są jednak przestrzegane wystarczające normy produkcji i czystości wody, a raczej traktuje się ją jako element przetargowy i konkurencyjny zwiększania wartości pomiędzy producentami wody zarówno mineralnej jak i źródlanej.

Czytaj: Przepis na Ajurwedyjską herbatkę na poprawę metabolizmu i odtrucie

Mamy również wodę alkaiczną, która wzbudza zainteresowanie poprzez jej skład i wysokie pH równoznaczne z zasadowym poziomem, wyrównując kwasowość w krwioobiegu.
Ta teza poddawana jest jednak pod wątpliwość uważając, że różnica jest śladowa. Nie wyklucza to faktu, że woda alkaiczna zawiera składniki odżywcze mając wpływ na zatrzymanie procesów degeneracji masy kostnej.
Ważnym czynnikiem podsumowującym jest nasze zachowanie odpowiedniego pH w naszym organizmie. Picie czystej wody odgrywa tu najważniejszą rolę a nie wzbogaconej, której cena jest za wysoka i nie adekwatna do wartości.

Przy wyborze wody większość z nas zwraca uwagę na markę, reklamę, opakowanie, aspekty zewnętrzne a nie zawartość.
Uwagę powinniśmy głównie zwracać na stopień mineralizacji. Jaka jest zatem woda mineralna? Jest to woda podziemna, wydobywana z wnętrza ziemi w sposób naturalny, zdatna do spożycia pod względem chemicznym i mikrobiologicznym dodatkowo mająca optymalny skład mineralny.
Przedział mineralizacji zawarty jest pomiędzy 500mg składników mineralnych na litr wody(niskozmineralizowana) a 1500mg (średniomineralizowana).
Powyżej wartości 1500mg są to wody wysokomineralizowane lub wody lecznicze, które ze względu na bogaty skład minerałów i stopień mineralizacji jest bardzo wysoki.
Przy zakupie wody mineralnej kierujmy się jej poziomem mineralizacji, pochodzeniem dopasowując do naszych potrzeb, preferencji i wskazań zdrowotnych.

Dobrym wyborem może być również woda z kranu. Nie powinniśmy obawiać się jej picia, ponieważ jest bezpieczna pod kątem mikrobiologicznym, ogólnodostępna i nie jest pakowana w zbędne opakowanie często plastikowe zawierające bisfenol A, który nie jest całkowicie bezpiecznym związkiem.
Zastosowanie dodatkowych filtrów najlepiej węglowych podwyższa jakość wody i bezpieczne jej spożycie.
Istnieje możliwość mineralizacji wcześniej oczyszczonej wody przez zastosowanie mineralizatora.
Może wydawać się to zbyt drogie, nic bardziej mylnego. Zainwestowanie w filtry i mineralizator, zwróci się bardzo szybko, a tym samym zaoszczędzi nasz czas, pieniądze i wpłynie pozytywnie na ochronę środowiska znacznie zmniejszając zużycie plastikowych butelek.

Przeczytaj: Czy wiecie co oznaczają naklejki na owocach i warzywach?

Woda źródlana może być również dobrym wyborem dla każdego. Jej skład mineralny jest niski nie przekraczający 500mg składników mineralnych na litr wody. Jej dostępność z bezpośrednich źródeł jest bardzo ograniczona. Zapakowana w butelkę jest również niepewnym produktem. Ratunkiem może być wybór szklanych butelek, ale koszt zakupu wzrośnie.
Musimy jednak pamiętać o wartości wody i znaczeniu dla naszej egzystencji. Wybór wody powinien być poważnie wzięty pod uwagę i potraktowany indywidualnie.

Woda jest miernikiem naszego samopoczucia, funkcjonowania całego organizmu i od niej w dużym stopniu zależy dzisiejszy dzień i jutro, nasze całe życie.

Franchesca

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię