Rewolucja w protetyce! Pierwsze oko z drukarki 3D

Możliwości drukarki 3D przekraczają najśmielsze oczekiwania. Dzięki tej technologii coraz częściej powstają rozwiązania mające bardzo praktyczne zastosowanie, na przykład w produkcji części do sprzętów elektronicznych.

Idąc krok dalej, druk w technologii 3D w ostatnich latach rewolucjonizuje protetykę. Kilka dni temu pierwszy pacjent Londyńskiego szpitala opuścił placówkę z protezą oka wyprodukowaną dzięki technologii druku 3D. To przełom w zakresie protetyki oka. Lekarze nie kryją nadziei, że potencjał druku 3D może skrócić czas oczekiwania na protezę, a co więcej, poprawi komfort życia pacjentów.

Pacjent Steve Verze z Hackney może się pochwalić starannie wykonaną protezą gałki ocznej, która jest łudząco podobna do naturalnego oka. Druk 3D umożliwił realizację niezwykle realistycznej protezy gałki ocznej.

Proces przygotowania protezy z zastosowaniem tej technologii jest znacznie łatwiejszy, przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla pacjenta, gdyż nie wymaga stworzenia odlewu oczodołu (co w przypadku niektórych pacjentów byłoby związane z zastosowaniem znieczulenia ogólnego).

Standardowy proces przygotowania tradycyjnej protezy trwa średnio ok. 6 tygodni, natomiast zastosowanie technologii druku 3D pozwala zredukować ten czas o ponad połowę.

Technologia druku 3D opiera się na wykonaniu elementu na podstawie trójwymiarowego modelu poprzez utwardzanie materiału warstwa po warstwie. Sam proces druku 3D składa się z 3 etapów: modelowania, drukowania oraz wykończenia.

Główną zaletą tej technologii jest możliwość wytwarzania elementów o skomplikowanej geometrii, które trudno uzyskać tradycyjnymi metodami. Druk 3D pozwala na wykorzystywanie różnych materiałów, z których najpopularniejsze to tworzywa sztuczne. Z technologii druku 3D korzystają także: branża odzieżowa, lotnictwo, budownictwo oraz motoryzacja.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię