Miliardowe długi w celu „rewolucji klimatycznej”

W Bundestagu dyskutowano na temat budżetu uzupełniającego na 2021 rok. Przed kilkoma dniami minister finansów Christian Lindner poinformował, że autoryzacje kredytowe w wysokości 60 miliardów euro, zatwierdzone w tym roku z myślą o sytuacji postpandemicznej, zostaną przesunięte do budżetu wtórnego.

Szef resortu argumentował, że uruchomiony w ten sposób drugi budżet zapewni środki na inwestycje, niezbędne do osiągnięcia neutralności klimatycznej. „Transformacja energetyczna jest jednym z największych wyzwań naszych czasów. Podjęliśmy się tego zadania w niezwykle trudnej fazie, kiedy większość środków przeznaczana jest na walkę z pandemią” – mówił Christian Lindner.

Gdy minister finansów mówił o „ważnym impulsie” dla gospodarki niemieckiej, w ławach opozycji rozległy się głosy dezaprobaty. „W nowym rządzie zasiada pan dopiero od kilku dni, a już sprzeniewierza się obietnicom” – powiedział ekonomista i poseł partii AfD, Peter Boehringer.

Jeszcze latem 2020 roku szef opozycyjnej wówczas FDP Christian Lindner uznał przekierowanie środków do wtórnych budżetów za niezgodne z konstytucją. Teraz to jego działania stały się przedmiotem skargi, wniesionej do Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe. Podpisali się pod nią między innymi też chadecy.

Z powodu pandemii Bundestag umożliwił gigantyczny dług w wysokości 240 miliardów euro. Środkami, przekierowanymi do drugiego budżetu, mają zostać sfinansowane cele klimatyczne koalicji SPD-FDP-Zieloni.

IAR

Elon Musk człowiekiem roku 2021

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię