Dlaczego warto stosować sól Epsom

Sól Epsom została nazwana na cześć gorzkiego źródła solnego w Epsom w Anglii. Pomimo swojej nazwy, mało ma wspólnego z solą kuchenną.

Sól Epsom jest jedną z wielu naturalnie występujących soli mineralnych. Jest znana jako siarczan magnezu, gdyż w jej skład wchodzą magnez, siarczan i tlen. Od setek lat jest stosowana w leczeniu dolegliwości, takich jak zaparcia, bezsenność, a nawet fibromialgia. Rozpuszczona w wodzie, uwalnia jony magnezu i siarczanu, które są wchłaniane przez skórę oddziałując pozytywnie na nasz organizm i umysł.

1. Sól Epsom zapewnia organizmowi magnez

Magnez jest czwartym pod względem ilości występującym w organizmie minerałem. Bierze udział w ponad 325 reakcjach biochemicznych, które korzystnie wpływają na serce i układ nerwowy. Wiele osób nie spożywa wystarczającej ilości magnezu.

2. Sól Epsom wspomaga sen

Odpowiednie poziomy magnezu są niezbędne do zarządzania snem. Magnez pomaga mózgowi wytwarzać neuroprzekaźniki, które wywołują sen. Magnez również pomaga organizmowi w produkcji melatoniny – hormonu, który promuje sen.

 

3. Sól Epsom pomaga w zaparciach

Magnez jest często stosowany w leczeniu zaparć. Magnez wciąga wodę do okrężnicy, co sprzyja wypróżnianiu. FDA wymienia sól Epsom jako zatwierdzony środek przeczyszczający.

4. Sól Epsom jest dobra dla umysłu

Pomaga ustabilizować nastrój i złagodzić stres, lęk oraz stany depresyjne. W rzeczywistości niektórzy lekarze twierdzą, że przyjmowanie magnezu zwiększa produkcję serotoniny – hormonu, w mózgu.

5. Sól Epsom zmniejsza stany zapalne

Naukowcy uważają, że magnez jest pomaga zmniejszyć stany zapalne w narządach wewnętrznych. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i poprawić trawienie. Sól Epsom jest zalecana dla osób z zespołem chronicznego zmęczenia i nietolerancją zimna.

 

6. Sól Epsom jest dobra dla organizmu

Sól Epsom pomaga rozluźnić mięśnie. Poprzez rozluźnienie mięśni otaczających czaszkę, magnez w soli Epsom może pomóc złagodzić ból głowy lub migrenę.

7. Sól Epsom regeneruje ciało po ćwiczeniach

Kąpiele solne Epsom mogą zmniejszyć ból mięśni i złagodzić skurcze – oba ważne czynniki wpływające na wydajność ćwiczeń i regenerację. Odpowiedni poziom magnezu jest pomocny podczas ćwiczeń, ponieważ pomaga organizmowi wykorzystywać glukozę i kwas mlekowy.

8. Sól Epsom zmniejsza obrzęki

Naukowcy twierdzą, że sól Epsom łagodzi objawy fibromialgii. Badania wykazują, że stosowanie chlorku magnezu na skórę korzystnie wpływa na zmniejszenie objawów.

9. Sól Epsom jest dobra dla skóry

Kąpiel z solą Epsom zmiękczają szorstką, suchą skórę i złuszczają martwe komórki naskórka. Magnez zawarty w soli nawilża skórę, a włosom dodaje objętości. Sól Epsom również koi skórę dotkniętą chorobami skóry, w tym egzemą i łuszczycą.

10. Sól Epsom promuje zdrowie stóp

Sól Epsom pomaga w leczeniu grzybicy stóp i wrastających infekcji paznokci.

11. Sól Epsom pomaga w usunięciu drzazg

Zanurzenie w soli z wodą części ciała, w której utknęła drzazga pomaga w wyciągnięciu drzazgi poprzez zmiękczenie obszaru w którym drzazga siedzi i wypchnięciu jej na powierzchnię ciała.

Jak przygotować koloidalne płatki owsiane do kąpieli

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię