Kapsaicyna – dlaczego warto ją spożywać

Papryczki cayenne to rodzaj papryki chili należącej do rodziny roślin psiankowatych. Są blisko spokrewnione z papryką i papryczkami jalapeno.

Pierwotnie były uprawiane w Ameryce Środkowej i Południowej. Do Europy sprowadził je w XV wieku Krzysztof Kolumb.

 

Kapsaicyna, aktywny składnik papryki cayenne, nadaje im właściwości lecznicze oraz ich ostry smak. Im więcej zawiera kapsaicyny w papryce, tym jest ostrzejsza.

Oto 6 zalet pieprzu cayenne:

1. Obniża wysokie ciśnienie krwi

Ponad 40% dorosłych powyżej 25 roku życia cierpi z powodu wysokiego ciśnienia krwi. Badania pokazują, że długotrwałe spożywanie przypraw zawierających kapsaicynę pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Kapsaicyna pomogła rozluźnić naczynia krwionośne co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

2. Może przyspieszyć metabolizm

Kapsaicyna zawarta w papryce cayenne ma właściwości przyspieszające metabolizm. Pomaga zwiększyć ilość ciepła wytwarzanego przez organizm, dzięki czemu spalamy więcej kalorii dziennie. Czyni to poprzez stymulację nerwów w żołądku, które sygnalizują ochronę przed urazami.

3. Może wspomóc zdrowie układu pokarmowego

Pieprz cayenne może pomóc wzmocnić obronę żołądka przed infekcjami, zwiększyć produkcję płynu trawiennego i pomóc w dostarczaniu enzymów do żołądka, wspomagając trawienie.

 

4. Może pomóc złagodzić ból

Kapsaicyna ma silne właściwości przeciwbólowe, gdy jest nakładana na skórę. Dzieje się tak, ponieważ kapsaicyna pomaga zmniejszyć ilość substancji P, neuropeptydu wytwarzanego przez organizm, który przemieszcza się do mózgu, wysyłając sygnał uczucia bólu do mózgu. Kiedy wytwarza się mniej substancji P, sygnały bólu nie docierają do mózgu co powoduje, że odczuwalny ból zmniejsza się.

Kapsaicyna jest często zalecana w przypadku następujących schorzeń:
• ból stawów i mięśni
• ból dolnej części pleców
• ból po operacji
• ból spowodowany stanami nerwowymi, takimi jak półpasiec.

5. Wspomaga walkę z łuszczycą

Choroby autoimmunologiczne to stany, w których organizm atakuje sam siebie. Łuszczyca jest przykładem choroby autoimmunologicznej, która objawia się plamami zaczerwienionej, swędzącej i łuszczącej się skóry. Obecnie nie ma lekarstwa na łuszczycę. Ostatnie badania wykazują, że kremy z kapsaicyną mogą pomóc złagodzić swędzenie i poprawić wygląd obszarów dotkniętych łuszczycą.

6. Może zmniejszyć ryzyko raka

Rak to choroba charakteryzująca się niekontrolowanym wzrostem komórek. Kapsaicyna zawarta w papryce cayenne jest obiecująca w zmniejszaniu ryzyka raka. Badania wykazały, że kapsaicyna może spowolnić wzrost komórek rakowych, a nawet powodować śmierć komórek w przypadku różnych typów raka, w tym raka prostaty, trzustki i skóry.

Chrom – niedobór i nadmiar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię