Co nam daje czytanie książek?

Czytanie książek dla niektórych z nas jest formą relaksu i rozrywki – sposobem na spędzenie wolnego czasu. Nie są to jednak jedyne korzyści płynące z czytania, które wciąż w społeczeństwie pozostaje głęboko niedoceniane.

W wielu społeczeństwach poważny błąd popełniany jest już na etapie wczesnej edukacji szkolnej. Tworząc listy obowiązkowych lektur zmusza się do czytania – wielokrotnie zniechęcając do tego dzieci. W dużej części lektury szkolne są przestarzałe, źle dopasowane i całkowicie nieciekawe i niezrozumiałe dla dzieci.

Czytają je po to aby zaliczyć sprawdzian. Zupełnie pomijane jest w szkole, szczególnie polskiej – czytanie z i dla przyjemności. Oto zalety czytania książek:

1. Czytanie redukuje stres, uspokaja i spowalnia bicie serca. wykazano, że już 6 minut czytania pozwala na zredukowanie uczucia stresy o 60%. Czytając skupiamy się na świecie, rzeczach i problemach przedstawianych w książce – zapominamy o świecie rzeczywistym, w tym o zmartwieniach i problemach. Pamiętajmy, że ten aspekt czytelnictwa spełniany jest tylko wtedy kiedy czytamy „z własnej woli”. Czytanie pod przymusem – np. nieciekawej lektury szkolnej działa zupełnie odwrotnie – rozdrażnia, irytuje, pogłębia poczucie stresu.

 

2. Czytanie poprawia pamięć, podczas czytania zapamiętujemy imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, uczynki, wątki fabularne i wiele innych. Udowodniono, że w tym czasie w mózgu tworzą się nowe synapsy i wzmacniają już istniejące. Nasza pamięć, dzięki czytaniu książek rozwija się i pozostaje w dobrej kondycji. Zmuszanie mózgu do pracy w trakcie czytania pozwala zachować go w dobrej formie, zimniejsza to szansę na rozwój takich chorób jak choroba Alzheimera nawet 3 krotnie.

3. Książki są źródłem inspiracji. Zainspirować może czytelnika właściwie wszystko – poczynania bohaterów, opisy miejsc, wydarzeń. Nie bez powodu w większości przypadków to książka jest inspiracją do jej zekranizowania i powstania filmu, a nie odwrotnie. W pewien zatem sposób książki i czytelnictwo wpływają na rozwój kultury.

4. Książki rozwijają wyobraźnię. Świat przedstawiany w książkach to tylko literki – czytanie zmusza mózg do wizualizacji przedstawianych miejsc, wydarzeń i postaci. Udowodniono, że czytelnictwo rozwija prawą półkule mózgu odpowiedzialną m.in.za wyobraźnię.

5. Czytanie poprawia skupienie i koncentrację – zwłaszcza, jeżeli lubujemy się w czytaniu w miejscach publicznych: parkach, uczelniach, szkole, autobusie, itp. Wymaga to skupienia i uwagi przed dłuższy czas, dzięki temu rozwijamy swoja zdolność do koncentracji.

6. Czytelnictwo to szeroko pojęty rozwój językowy. Im więcej czytamy tym większy kontakt mamy ze słownictwem, samoistnie poszerzamy zasób słów, potrafimy konstruować bardziej rozbudowane i bogate językowo zdania. Czytanie wpływa także na umiejętność pisania i rozwój własnego stylu. Kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej, interpunkcyjnej i ortograficznej.

 

7. Czytanie książek postrzegane jest jako rzecz zarezerwowana dla inteligentnych ludzi, z tej przyczyny zwiększa naszą atrakcyjność u płci przeciwnej. Badania przeprowadzone przez psychologów pozwoliły stwierdzić, że czytelnictwo u płci przeciwnej jest szczególnie atrakcyjne dla pań.

8. Czytanie to także poszerzanie światopoglądu. Poznajemy inne zdania na różne tematy, różne punkty widzenia tych samych sytuacji – w rezultacie rozwija się umiejętność postrzegania świata z różnych perspektyw. Rozwiązywanie w książkach wątków fabularnych, wydarzeń, faktów, zagadek wpływa na rozwój zdolności do krytycznego i analitycznego myślenia – podświadomie oceniamy bohaterów i wydarzenia o których czytamy.

9. Bez wątpienia, czytanie poszerza wiedzę – zwłaszcza jeżeli lubujemy się w czytaniu książek naukowych i popularnonaukowych.

10. Udowodniono, że wieczorne czytanie przed snem pomaga w zasypianiu. Wprowadzenie „rytuału” czytania przed snem nauczy mózg, że w raz z książką zbliża się pora na sen.

11. Czytanie książek pozwala nam samym postawić się w różnych prezentowanych sytuacjach i wydarzeniach zmuszając do analizy sytuacji i refleksji. Otwiera to nowe doświadczenia, pozwala poznać siebie w sytuacjach, w których normalnie byśmy nie znaleźli się w życiu – rozwija osobowość.

Czy można odnieść sukces bez wykształcenia?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię