Komisja badająca atak na Kapitol wzywa do sądu Facebook, Twitter, YouTube i Reddit

Komisja Specjalna Izby Reprezentantów zajmująca się śledztwem w sprawie ataku na Kapitol, który wydarzył się 6 stycznia 2021 roku pozywa do sądu niektóre z największych firm Doliny Krzemowej.

Pozew otrzymały takie firmy jak Meta, AlphabetYouTube, Twitter i Reddit.

„Dwa kluczowe pytania dla Komisji Specjalnej dotyczą tego, w jaki sposób rozprzestrzenianie się dezinformacji i brutalnego ekstremizmu przyczyniło się do brutalnego ataku na naszą demokrację oraz jakie kroki jeśli jakiekolwiek podjęły firmy mediów społecznościowych, aby zapobiec sytuacji bycia wylęgarnią radykalizacji ludzi w kierunku przemocy”, napisał w oświadczeniu przewodniczący komisji Bennie Thompson (D-Miss.). Dodał, że jest „to rozczarowujące, że po miesiącach zaangażowania nadal nie mamy dokumentów i informacji niezbędnych do odpowiedzi na te podstawowe pytania”.

Panel już w sierpniu zeszłego roku zażądał od 15 firm technologicznych i internetowych zachowania wszelkiej dokumentacji i zapisów dotyczących zamieszek 6 stycznia. Informacje te mają pomóc w ustaleniu w jaki sposób media społecznościowe zostały wykorzystane do zorganizowania ataku, w jakim stopniu strony internetowe przyczyniają się do radykalizacji postaw i szerzenia dezinformacji oraz co firmy wiedzą o ich wykorzystaniu w samym ataku.

 

 

Komitet chce również ustalić w jaki sposób firmy te moderowały treści dezinformacyjne, próbowały powstrzymać zachowania ekstremistyczne oraz podejmowały decyzje o usunięciu kont prezydenta Trumpa z ich platform.

Jak twierdzą zasiadający w Komisji Specjalnej ich żądania nie zostały w pełni spełnione przez wszystkie firm, a niektóre wręcz je zupełnie zlekceważyły. Wśród nich między innymi są Facebook (Meta) i Twitter, które jak twierdzi Panel „nie ustaliły nawet harmonogramu przekazania dokumentów”, o które prosili.

W wezwaniu sądowym do Twittera, komisja napisała, że „po ponad czterech miesiącach negocjacji w dobrej wierze ze strony Komisji Specjalnej stało się jasne, że Twitter nie chce zobowiązać się do dobrowolnego i szybkiego spełnienia żądań Komisji Specjalnej”.

 

W pozwie do Facebooka komitet napisał, że „ludzie korzystali z platform Meta w miesiącach i dniach przed 6 stycznia 2021 roku, aby dzielić się wiadomościami o nienawiści, przemocy i podżeganiu oraz rozpowszechniać dezinformację i teorie spiskowe”.

Google, Facebook i Twitter twierdzą, że podjęły szeroko zakrojone kroki w celu zwalczania dezinformacji wyborczej. Dodatkowo Facebook i YouTube twierdzą, że dostarczyły Departamentowi Sprawiedliwości obszerne informacje w ramach śledztwa w sprawie zamieszek w Kapitolu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię