Herbata biała – właściwości, działanie i przepis

Herbata biała pochodzi z Chin, z tego samego krzewu, co wszystkie herbaty. Nazwa bierze się z tego, że zbierana jest bardzo wcześnie, kiedy liście są w formie pąków, lub są bardzo młode i pokryte białym meszkiem.

Suszona jest bezpośrednio po zebraniu i dlatego jest najmniej przetworzoną ze wszystkich herbat. Ma łagodny smak i aromat. A oto trzy podstawowe odmiany herbaty białej:

  • Baihao Yinzhen – najdelikatniejsza i najdroższa z białych herbat. Może być zaparzana kilkakrotnie. Cechą charakterystyczną są drobne srebrne włoski pochodzące z liści na powierzchni wywaru.
  • Bai Mu Dan – wywodzi się z Fuding w prowincji Fuijan. Standardem zbierania jest jeden pąk, jeden liść.
  •  Shoumei – pochodzi z chińskich prowincji Fuijan i Guangxi. Uzyskiwana jest z naturalnie zwiędłych górnych liści i końcówek.

 

Walory, które warto docenić:

Wartości smakowe, odżywcze i zdrowotne, dyskutowane od tysięcy lat, są niezaprzeczalne. Odpowiedni zbiór i suszenie powoduje, że zawiera ona więcej przeciwutleniaczy niż pozostałe herbaty, co jest naturalnym wsparciem układu odpornościowego. Dzięki zawartości polifenoli i katechin niszczy wolne rodniki odpowiedzialne za stres oksydacyjny przyczyniający się do szybszego starzenia się organizmu.

Działanie białej herbaty:

Powoduje spowolnienie procesu starzenia się komórek. Jest zalecana dla osób zmagających się z otyłością. Łagodzi napięcie nerwowe i stres. Jest stosowana w profilaktyce zwalczania nowotworów. Napar może być stosowany w obniżeniu ciśnienia krwi i ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Zalecana dla osób z osteoporozą i zapaleniem stawów.

Tylko prawidłowe parzenie gwarantuje sukces:

Zacznijmy od tego, że białą herbatę możemy parzyć dwu lub trzykrotnie. Za każdym razem będzie nieco słabsza, ale nie straci swoich właściwości. Łyżeczkę suszu zalewamy wodą o temperaturze 80° C. Jeśli chcemy, aby napar miał właściwości pobudzające, parzymy nie dłużej niż 3 minuty. Natomiast jeśli interesuje nas herbata uspokajająca, parzymy powyżej 5 minut.

Co za dużo to nie zdrowo

Spożywanie zbyt dużej ilości lub zbyt mocnego naparu, może skutkować podrażnieniem błony śluzowej przez garbniki. Ponadto biała herbata zawiera polifenole, które przyjmowane w zbyt dużym stężeniu, mogą zaburzać wchłanianie żelaza i witaminy B.

Nasiona o najwyższej zawartości składników odżywczych

Podcast – Kuchnia od serca:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię