Kopuła Tiffany’ego w Chicago

Jeśli chcesz zobaczyć to masywne arcydzieło, które wielu twierdzi, że jest największą istniejącą kopułą Tiffany’ego na świecie musisz wybrać się do Centrum Kultury Chicago.

Domem Kopuły Tiffany’ego jest Centrum Preston Bradley Hall. Kopuła ma około 38 stóp średnicy i obejmuje ponad 1000 stóp kwadratowych. Zawiera około 30 000 kawałków szkła w 243 sekcjach umieszczonych w ozdobnej żeliwnej ramie. Praca nad nią została ukończona w 1897 roku.

 

Została zaprojektowana dla Biblioteki Publicznej w Chicago przez legendarnego wykonawcę mozaik dla Tiffany’ego, JA Holzera. Półprzezroczysta kopuła została wykonana ze szkła Tiffany Favrile – co oznacza ręcznie robione. Każdy kawałek ma kształt rybiej łuski. Na szczycie kopuły znajdują się znaki zodiaku, a u jej podstawy znajduje się cytat brytyjskiego autora Josepha Addisona. „Książki są dziedzictwem, które wielki geniusz pozostawia ludzkości, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie jako prezenty dla potomnych jeszcze nienarodzonych”.

Szkło kopułowe, oprawy oświetleniowe, kinkiety i żyrandole zostały wykonane przez Tiffany Glass and Decorating Company z Nowego Jorku. Rama nośna została skonstruowana przez Chicago Ornamental Iron Company.

Od 1897 roku kopuła przeszła poważne zmiany i renowacje. W 1935 roku na wierzchołku kopuły położono gigantyczną zewnętrzną powłokę wykonaną z betonu i miedzi, całkowicie uniemożliwiając dostęp promieni słonecznych do biblioteki. Kopuła pozostawała w ciemności przez dziesięciolecia, nawet podczas przekształcenia budynku w Chicago Cultural Center w 1977 roku.

Dopiero w 2007 roku miasto Chicago i lokalna firma projektowa Wight & Company rozpoczęły siedmiomiesięczny projekt renowacji, aby przywrócić kopule Tiffany’ego jej pierwotny blask. Każdy kawałek szkła został skrupulatnie wyjęty z kopuły, oczyszczony i odrestaurowany zanim powrócił na swoje pierwotne miejsce w kopule. Pracownicy usunęli betonowe i miedziane pokrycie i zastąpili je przezroczystą, ochronną powłoką zewnętrzną. Ta nowa osłona zmniejsza zapotrzebowanie na oświetlenie elektryczne i zwiększa efektywność energetyczną Centrum Kultury.

 

Chicago Cultural Center znajduje się pod adresem 78 East Washington, Chicago Illinois 60602, po drugiej stronie ulicy od Millennium Park. Graniczy z Michigan Avenue na wschodzie, Randolph Street na północy, Washington Street na południu i Garland Court na zachodzie.

Kopułę można podziwiać codziennie w godzinach od 10 rano do 17 po południu.

Bilety nie są wymagane na wejście do budynku lub na wystawy. Wejście jest za darmo.

Kiedy Chicago Cultural Center nabyło wspaniale zdobiony budynek w 1986 roku, centrum odziedziczyło również arcydzieło, które zdobiło sufit konstrukcji. Chociaż budynek został oszacowany na 2 000 000 USD, sama kopuła jest obecnie wyceniana na około 35 000 000 USD.

Dziwaczne prawa stanowe w USA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię