Jak sobie radzić z problemami w życiu?

Pieniądze, relacje międzyludzkie, rodzina, zdrowie, szkoła, kariera. Problemy będą pojawiać się w praktycznie każdej dziedzinie życia. Ważnym jest, aby nauczyć się sobie z nimi radzić.

Nauka skutecznego radzenia sobie z problemami życiowymi jest jedną z najważniejszych w życiu. Brak tej umiejętności może mieć drastyczny wpływ na zdrowie i szczęście.

Wielu z nas przeszukuje poradniki, czyta książki, szuka mentorów, którzy mogli by pomóc w walce i pokonaniu trudności na drodze życiowej.

Prawda jest taka, że, im więcej próbujesz, tym bardziej podsycasz problem myśląc o nim. Nie znajdując odpowiedzi stajesz się jeszcze bardziej nieszczęśliwy.

 

I w tym tkwi cała trudność – w nieszczęściu. Nieszczęście i pesymizm idą w parze. Negatywne emocje, pesymizm, w tym lęk i obawy o przyszłość, nie przynoszą pozytywnych skutków dla samopoczucia ani rozwiązania problemów. Aby mieć jakąkolwiek szansę w pokonaniu życiowych przeszkód nasze nastawienie musi być pozytywne.

Optymistyczne podejście jest istotną kwestią szczęśliwego życia. Szczęśliwi ludzie radzą sobie łatwiej z problemami, a ich optymistyczny nastrój pozwala im na szybsze i łatwiejsze rozwiązanie ich. „Gdy człowiek jest szczęśliwy, żyje w harmonii z samym sobą i swoim otoczeniem”– powiedział Oscar Wilde. Ludzie napełnieni optymizmem praktykują tylko trzy zachowania w walce z niedogodnościami życiowymi. Warto je spróbować.

1. Znajdź źródło problemu

Optymiści najpierw szukają źródeł zaistniałego problemu. Skoncentrowanie na sprawie jest ważne, ponieważ stanowi podstawę do stworzenia planu działania i rozwiązania problemu. Im szybciej to się stanie, tym krócej dana sytuacja będzie wywoływała niechciany stres, a ty będziesz mógł przystąpić do realizacji zasady drugiej. Prokrastynacja nie istnieje w słowniku optymisty.

2. Koncentruj się na przyszłości

Optymiści unikają koncentracji na tym co poszło nie tak. Nie rozpamiętują, nie rozmyślają o negatywach. Swoją energię kierują w przyszłość , wyciągają wnioski. Kierują się dwoma przekonaniami. Po pierwsze, przyszłość nie jest z góry określona, więc można ją zmienić. Po drugie, skoro przyszłość nie jest z góry określona to można ją uczynić lepszą.

3. Wiedz kiedy odpuścić

Kiedy pojawia się problem, którego w żaden sposób nie można rozwiązać trzeba wiedzieć kiedy odpuścić. Czasami nie ma sensu iść w zaparte, bo w życiu zdarzają się sytuacje bez dobrego wyjścia. W tym czasie możesz przecież robić inne rzeczy, które mogą przynieść dużo lepsze rezultaty oraz dadzą ci więcej satysfakcji. Czasami trzeba zmienić tor działania.

„Jeśli problem jest do rozwiązania i możesz coś zrobić, nie ma potrzeby by się martwić. Jeśli nie jest możliwy do rozwiązania, martwienie się nie pomoże” – powiedział Dalajlama XIV.

20 naturalnych sposobów na szybkie i naturalne zasypianie

Posłuchaj również naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię