Tych 7 sposobów sprawi, że twoja łazienka będzie idealnie czysta

Łazienka jest miejscem w domu, które jest trudne do sprzątania. Wyposażone jest w wiele sprzętów, których czyszczenie przysparza problemy.

Usuwanie kamienia z baterii, domywanie osadów z mydła z płytek czy wreszcie szorowanie toalety nie są naszymi ulubionymi czynnościami, jednak o czystość tego miejsca również trzeba zadbać. Dlatego prezentujemy 7 sprawdzonych sposobów na szybkie i łatwe czyszczenie łazienki.

1. Gorąca woda jest twoim sprzymierzeńcem

Przed myciem wanny i zlewu warto dokładnie opłukać je gorącą wodą. Taki zabieg podnosi temperaturę powierzchni tych urządzeń, a co za tym idzie ułatwia detergentom lepsze czyszczenie. Ten sposób pomaga zaoszczędzić czas, ale i pieniądze, ponieważ wstępnie rozpuszczony brud nie wymaga użycia tak dużej ilości preparatów, jak ten zaschnięty. Warto również pomyśleć o zakupie myjki parowej, która świetnie radzi sobie z usuwaniem brudu przy użyciu czystej wody. Opłukiwanie daje podobny efekt, jak myjka, jednak para jest wyrzucana pod większym ciśnieniem, w związku z tym przynosi jeszcze lepsze efekty.

2. Czyszczenie wanny za pomocą proszku do prania

Brzmi dość dziwnie, prawda? W końcu proszek do prania, jak sama nazwa wskazuje służy do prania. Jednak użycie tego środka wyraźnie pomaga w skracaniu czasu regularnego sprzątania. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które czyszczą wannę raz w tygodniu lub twoi domownicy zawsze po kąpieli zapominają o tym, żeby chociaż spłukać ją z mydlin, to na pewno wiesz, że w tym czasie osadza się na niej spora warstwa brudu, której umycie nie jest szybkie i przyjemne. Tutaj z pomocą przychodzi wspomniany wcześniej proszek do prania. Po zakończonej kąpieli nie wypuszczaj wody, tylko wsyp do niej jedną miarkę proszku do prania, najlepiej tego przeznaczonego do prania białych ubrań, ponieważ ma on dodatkowe działanie wybielające. Załóż rękawice i zamieszaj wodę ręką. Całość zostaw na godzinę i dokładnie spłucz. Taki zabieg sprawi, że wanna będzie znowu czysta i błyszcząca. Dodatkowo proszek sprawi, że kolejne zabrudzenia nie będą się tak łatwo osadzały na ścianach wanny.

3. Zasłony prysznicowe

Zasłony prysznicowe w wielu domach powoli odchodzą do lamusa, jednak można je nadal spotkać. Czyszczenie ich jest trudny zadaniem, ponieważ ciężko jest je wyczyścić tak, aby nie pozostały na nich smugi. Można jednak ułatwić sobie życie i wyprać je w pralce. Do prania dodajemy szklankę octu i nastawiamy na płukanie z najniższym możliwym trybem wirowania, żeby nie pognieść ich zbytnio. Ten sposób pomaga również pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, ponieważ zapach octu szybko wyparuje. Sposób ten można zastosować jedynie wtedy, kiedy producent nie zaznaczył na metce, że pranie w pralce jest niewskazane.

 

4. Odkamienianie sitka w prysznicu

Sitko prysznica pokryte kamieniem nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, ponieważ odpływ nie działa tak, jak powinien. Na szczęście istnieje prosty, tani i skuteczny sposób na rozprawienie się z tym problemem. Wystarczy, że namoczysz sitko w roztworze z wody i octu w proporcji 1:1 i zostawisz na noc. Rano wystarczy je wypłukać dużą ilością wody i sitko znowu wygląda jak nowe. Podany sposób świetnie sprawdzi się również na inne pokryte kamieniem powierzchnie. Jeśli nie mamy możliwości namoczenia ich w roztworze, to można zamoczyć w nim szmatkę, położyć ją na miejsce, które wymaga okamienienia i owinąć folią. Nałożenie folii zapobiega zbyt szybkiemu wyparowaniu mieszanki. Podobnie, jak w przypadku sitka, pozostawiamy na całą noc, a rano opłukujemy wodą. Jeśli nie udało się usunąć całego kamienia, proces można powtórzyć następnego wieczora.

5. Czyszczenie toalety za pomocą Coca Coli

Użycie Coli do czyszczenia toalety wydaje się bardzo głupim pomysłem, ale nie bez powodu niektórzy sceptycy spożywania tego napoju nazywają go „odrdzewiaczem”. Cola świetnie radzi sobie z usuwaniem kamienia i osadu z muszli klozetowej. Wystarczy, że na noc zalejemy toaletę tym napojem, a rano znowu będzie lśnić czystością. Warto nadmienić, że ten sposób nie zabija bakterii, więc powinien być stosowany jako dodatkowe wsparcie w czyszczeniu, ale nie powinien zastąpić klasycznych płynów do mycia toalety, które mają działanie antybakteryjne.

6. Matowa bateria łazienkowa

Wyczyszczenie baterii łazienkowej w taki sposób, żeby lśniła jak nowa nie zawsze jest łatwe. Czasami mimo użycia dużej ilości detergentów widzimy, że niestety nie zapewniają one blasku na takim poziomie, jaki nas satysfakcjonuje. Tutaj z pomocą przychodzi nam olej roślinny lub oliwka dla dzieci. Wystarczy niewielką ilość oleju lub oliwki nałożyć na wacik kosmetyczny i przetrzeć nim wszystkie baterie, których blask nas nie satysfakcjonuje. Następnie sięgamy po szmatkę z mikrofibry i polerujemy nią baterię. Błysk gwarantowany. Taki zabieg warto powtarzać raz w tygodniu.

7. Płytki łazienkowe

Płytki łazienkowe niestety również nie są ulubionym miejscem do czyszczenia. Jak mówi przysłowie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego też, warto po każdej kąpieli lub prysznicu zebrać z płytek parę wodną i wodę za pomocą gumowej wycieraczki do szyb. Dzięki temu prostemu sposobowi na płytkach nie będzie się tworzył kamień, a to właśnie on pozbawia je blasku.

13 niezawodnych i prostych sposobów na uprawianie roślin za darmo

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię