Zaprezentowano odnalezioną skrzynkę pocztową z Powstania Warszawskiego

Fot. Twitter @KlaudiaDadura

Oryginalną skrzynkę Harcerskiej Poczty Polowej z okresu Powstania Warszawskiego wraz z jej zawartością zaprezentowano w Archiwum Akt Nowych. W skrzynce znaleziono między innymi kawałki zniszczonych gazet, które potwierdzają jej autentyczność.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak powiedział, że być może przez tę skrzynkę przechodziły znajdujące się już od kilku lat w zasobach instytucji kartki pocztowe z kolekcji Jerzego Świderskiego. „Do naszego archiwum trafiły też zbiory zmarłego dwa tygodnie temu Zygmunta Głuszka, który badał tematykę Zawiszaków obsługujących Pocztę Polową Wojska Polskiego” – dodał dyrektor.

 

Skrzynkę odkupił od dwóch właścicieli i przekazał Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego Tomasz Karasiński z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”. Wcześniej znaleziono ją na złomowisku w okolicach Parczewa. „Być może jeden z ówczesnych mieszkańców Warszawy – wyjeżdżając ze stolicy – zabrał skrzynkę, w której przechowywał rodzinne dokumenty. Prawdopodobnie po jego śmierci ktoś ją po prostu wyrzucił. Półtora roku trwało pozyskanie skrzynki dla nowoutworzonego muzeum” – wyjaśnił Tomasz Karasiński podczas spotkania z dziennikarzami w Pracowni Konserwacji Archiwaliów.

Autentyczność skrzynki wyprodukowanej w 1937 roku potwierdzają między innymi treść oraz stan znalezionych w niej kawałków prasy. Gazety pochodzą z okresu powojennego. Zawierają wzmianki na temat Powstania Warszawskiego i Armii Krajowej. „Jedna z gazet jest z lata 1945 roku. Znajdziemy w niej informację dotyczącą przeprowadzenia próby bomby atomowej przez Stany Zjednoczone, co miało miejsce miesiąc przed atakiem na Hiroszimę” – zaznaczyła Magdalena Wiercińska z oddziału konserwacji archiwum.

Archiwum Akt Nowych przechowuje największy na świecie zbiór dokumentów dotyczących Armii Krajowej. Znajduje się tam w sumie ponad 250 tysięcy stron oryginalnych pism wytworzonych w czasie wojny.

IAR

Pochodzą z czasów PRL. Niektóre z nich są warte sporą sumkę pieniędzy

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię