Jest Polakiem, ma 19 lat i jego algorytm ma szansę zmniejszyć ilość wypadków za kierownicą

Fot. Facebook Maksymilian Paczyński

Sprawność wykonywanej pracy ulega znacznym zmianom w cyklu dobowym. W godzinach porannych wzrasta, aby maksimum osiągnąć w godzinach popołudniowych, następnie gwałtownie spada w godzinach wieczornych i najmniejszy poziom osiąga nocą. Schemat ten dotyczy również prowadzenia samochodu.

Gdy do tego dołączymy przemęczenie lub brak snu, niebezpieczeństwo staje się poważne. Badania wykazują, że zaśnięcie za kierownicą jest przyczyną 1-3% wypadków w ruchu miejskim i nawet 20% na drogach głównych i autostradach.

Mikrosen

Jeśli prowadzisz samochód przez długi czas, droga jest monotonna, twoi pasażerowie już drzemią, radio gra nudne melodie, a ty zaczynasz ziewać, często mrugasz oczami, a głowa zaczyna opadać lub nagle „przeleciał” Cię dreszcz, to są ważne sygnały ostrzegawcze.

 

Mikrosen pojawia się nagle. Może trwać od 1 do 30 sekund. Skutki mogą być tragiczne. Łatwo obliczyć, że samochód jadący z prędkością 100 km/g, w ciągu 6 sekund przejedzie ponad 160 m. Co się w tym czasie może wydarzyć, aż strach pomyśleć. Siedząc obok kierowcy, z łatwością możemy zaobserwować objawy tego, że kierowca za chwilę nie będzie w stanie kontrolować pojazdu i możemy podjąć działania. Co zrobić natomiast, gdy podróżujemy sami? Jest dobra wiadomość. Już powstał algorytm kontrolujący prowadzącego pojazd pod względem możliwości zaśnięcia.

Algorytm

16-letni Maksymilian Paczyński z Iłży stworzył algorytm pozwalający kontrolować zasypianie kierowcy podczas jazdy. Trzy lata później wygrał prestiżowy konkurs technologiczny Intela w San Francisco.

Aplikacja FATIK

FATIK (ang. Fatigue Detection Model to Prevent Accidents), to nazwa aplikacji stworzonej przez Maksymiliana Paczyńskiego. Obraz rzeczywisty z kamery analizowany jest za pomocą sieci neuronowych. W tym celu stworzonych zostało 130 sieci neuronowych, które uczone były za pomocą 27 tys. zdjęć, na których byli ludzie z zamkniętymi lub otwartymi oczami. Zapisywane są również ziewnięcia i ruchy głowy. W ten sposób została uzyskana skuteczność ponad 90%. Aplikacja ustala czy kierowca zapadł w mikrosen, a jeśli tak, włącza alarm.

Dlaczego powinniśmy usunąć stare konta w Internecie i jak to zrobić?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię