Afirmacje, co to takiego i jak je wprowadzić w życie

Afirmacje to nic innego jako pozytywne stwierdzenia, które mają za zadanie pomóc nam przezwyciężyć negatywne myśli, niepokój i samosabotażowanie. Słowo afirmować oznacza stwierdzić, potwierdzić, akceptować, że coś jest prawdą, że uznajemy coś za dobre.

Pozytywne stwierdzenia zachęcają nas do miłości względem siebie, podniesienia naszej wartości, lepszego samopoczucia i poprawy nastawienia do dnia i wszystkiego co przed nami. Afirmacje inspirują i motywują do działania, realizacji celów i zadań.

Zadaniem afirmacji jest zaprogramowanie naszej świadomości i podświadomości w taki sposób, aby nasze myśli nas inspirowały i pobudzały. Regularne powtarzanie pozytywnego stwierdzenia tworzy w naszych mózgach mentalny obraz tego co wypowiadamy zacierając różnicę między rzeczywistością a wyobraźnią.

Kiedy nasz mózg zaczyna wierzy i my zaczynamy wierzyć. Badania pokazują, że wypowiadane afirmacje, aby były skuteczne oczywiście muszą być pozytywne, ale również osobiste i konkretne. Badania również wykazują, że muszą one być wypowiadane w konkretny czasie, teraźniejszym – jestem lub przyszłym – będą.

Czas, który używamy przy wypowiadaniu afirmacji zależy od tego czy jesteśmy osobą z wysoką samooceną czy niską. Osoby o wysokiej samoocenie powinny wypowiadać afirmacje w czasie teraźniejszym. Osoby o niskiej samoocenie powinny używać czasu przyszłego. Badacze również odkryli, że autoafirmacje, które obejmują pisanie o swoich podstawowych wartościach, a nie powtarzanie pozytywnych wypowiedzi, mogą obniżyć stres.

Psycholog Lauren Alexander, wyodrębnia trzy zasady stosowania afirmacji z powodzeniem.

1. Ćwicz pozytywne nastawienie

Afirmacje również wymagają pracy. Pozytywne nastawienie nie zrodzi się samo. Według profesor Alexander musimy celowo praktykować pozytywne myśli, aby zrobiły one różnice w naszym życiu i miały pozytywny wpływ na nasze życie.

2. Odłóż na bok sceptycyzm

Powtarzanie sobie pozytywnych afirmacji, szczególnie stojąc przed lustrem, może z początku wydawać się totalnie głupią ideą szczególnie jeśli z reguły myślisz negatywnie. Nie rezygnuj. Bądź cierpliwy, a zobaczysz, że widok ten stanie się dla ciebie czymś zupełnie normalnym.

3. Wypowiadaj je na głos lub w myślach

Tak długo jak mówisz do siebie i o sobie nie ma znaczenia w jakiej sytuacji je wypowiadasz. Alexander dodaje, że często wypowiadanie na głos afirmacji po raz pierwszy ma większy wpływ niż wypowiadanie ich w umyśle.

 

Jeśli afirmacje są czymś nowym dla ciebie spróbuj poniższych wskazówek:

1. Zapisz swoje pozytywne afirmacje na karteczkach.

2. Zapisane afirmacje umieść na widocznym dla ciebie miejscu.

3. Najlepiej umieść je w miejscu, które widzisz tuż po przebudzeniu i przed pójściem spać.

4. Przechowuj swoje afirmacje w aplikacji na telefonie, aby mieć do nich dostęp przez cały dzień.

5. Ustaw afirmacje w kalendarzu w telefonu i komputerze, aby pojawiały się przed twoimi oczami o różnej porze dnia.

6. Pozytywne myślenie jest jednym z pierwszych kroków w kierunku pozytywnego działania – ale samo pozytywne myślenie nie wystarczy.

7. Połącz swoje afirmacje z działaniem.

ZJ

40 prostych sposobów na udany związek

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię