Zupa grzybowa tradycyjna

1166

Zupa grzybowa jest jedną z najbardziej ulubionych a przy tym pachnących i esencjonalnych zup jakie podajemy na nasz stół.

Naszą zupę grzybową można przygotować ze świeżych, mrożonych lub suszonych grzybków. Będzie smaczna i pachnąca w każdym wydaniu. Sprawdziliśmy!

Zupa grzybowa

Domowy i sprawdzony przepis na smaczną i aromatyczną zupę grzybową!

  • 1,5 litr bulion (najlepiej warzywny)
  • 1 sztuka cebula (około 230g)
  • 2-4 sztuk czosnek
  • 4-5 sztuk ziemniaki (około 450g) (można dodać również makaron)
  • 2 sztuki marchew (duże, około 250g)
  • 1 pęczek koperek ( świeży lub mrożony)
  • 150 gram śmietana (30% najlepsza)
  • 2 łyżki oliwa (lub olej roślinny)
  • 2 łyżki masło klarowane

 

  1. Przygotowanie zupy rozpoczynamy od przygotowania grzybów.
  2. Jeżeli używamy grzybów mrożonych lub suszonych musimy przygotować je dzień wcześniej. Grzyby mrożone odstawiamy do miseczki i pozwalamy im naturalnie odmarznąć, odlewamy wodę.Grzyby suszone ok 100 gr zalewamy ok 500 ml wody i odstawiamy najlepiej na całą noc (zostawiamy wodę w której grzyby się moczyły do późniejszego wykorzystania) Grzyby świeże dokładnie płuczemy
  3. Grzyby kroimy na mniejsze kawałki, grube plasterki
  4. Cebulę kroimy w drobna kostkę
  5. Czosnek kroimy w cienkie plasterki
  6. Na dużą patelnię wlewamy olej i dwie łyżki klarowanego masła, podsmażamy cebulę i po ok 4 min dorzucamy pokrojone ząbki czosnku oraz grzyby.
  7. Mieszamy wszystko, podsmażamy na wolnym ogniu ok 20 min. Pod koniec smażenia dodajemy sól, pieprz i majeranek do smaku oraz pęczek pokrojonego koperku ( duża garść)
  8. W czasie podsmażanie grzybów przygotowujemy w drugim garnku nasz wywar>
    Do garnka wlewamy ulubiony bulion , dodajemy pokrojone w drobna kostkę marchew oraz ziemniaki ( jeżeli wybieracie wersje z makaronem , ugotujcie go osobno. Najlepiej sprawdza się do tego makaron jajeczny o grubszym kształcie )
  9. Gotujemy pod przykryciem ok 15 min na wolnym ogniu
  10. Po tym czasie dodajemy do zupy podsmażone grzyby z patelni oraz jeżeli korzystaliście z suszonych grzybów wodę z ich namaczania. Jest bardzo esencjonalna, dodajcie jej ilość wg uznania.
  11. Na koniec zabielamy nasza zupę śmietaną:
    Na patelnie po grzybach wlewamy ok szklanki zupy, dodajemy ok 2-3 łyżek śmietany, mieszamy energicznie i dopiero tak przygotowaną dodajemy do zupy. Dzieki temu nie zwarzy się i w zupie nie będzie śmietanowych grudek
  12. W ostatnim kroku przyprawiamy zupę do smaku sola i pieprzem
    Jeżeli przygotowujecie wersję grzybowej z makaronem zamiast ziemniaków , gotujemy go osobno i podajemy bezpośrednio przed podaniem, nie dodajemy go bezpośrednio do zupy.

Jeśli spodobał ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi!