Archeolodzy w stolicy Szwecji – Sztokholmie dokonali zaskakującego odkrycia. To 1000 letni skarb z ery wikingów! Gdzie dokładnie go odkryli? Czemu jedna moneta ich szczególnie zainteresowała?
Wikingowie zamieszkiwali przede wszystkim w krajach skandynawskich, czyli dzisiejszej Szwecji, Norwegii czy nawet Danii. Społeczność trudziła się w wyprawach, głównie o charakterze rabunkowym, kupieckim oraz osadniczym. Od około VIII wieku naszej ery podbijali i przedostawali się na nowe lądy.
Z początku ich podróże skupiały się głównie w rejonie Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Pierwsze wyprawy (około 793 roku n.e.) zahaczały o wybrzeża współczesnej Anglii i wyspy szkockie. W kolejnych latach (około 870 roku n.e.) dotarli do Islandii, a sto lat później do Grenlandii. Do podkreślenie należy fakt, że to właśnie Wikingowie jako pierwsi odkryli Nowy Świat, czyli ziemie Ameryki Północnej. Około 1000 roku założyli pierwsze osady w Ameryce, ale z powodu walk i nieporozumień z rdzennymi mieszkańcami wycofali się.
Nie zachowały się tak namacalne dowody na tę wyprawę jak w przypadku Krzysztofa Columba, z tego względu fakt często jest pomijany. W kolejnych latach Wikingowie opłynęli półwysep Iberyjski oraz za pomocą cieków wodnych przedostali się na Morze Kaspijskie zyskując kontakty z ludami arabskimi.
Skarb odkryto podczas prac archeologicznych w dawnej osadzie wikingów. Podczas penetracji domów pod jedną z drewnianych podłóg znaleziono ceramiczny garnek, we wnętrzu którego był lniany worek. Zawartość zdziwiła naukowców. Znajdowały się tam srebrne wisiorki, pierścienie, pierścienie na szyję, dwie perły i monety. Część przedmiotów pochodziła z Anglii, Czech i Bawarii, a nawet były tam monety arabskie (dirhamy). Natomiast szczególną uwagę przykuła jedna moneta pochodząca z X wieku z Francji, a została wybita w Rouen w Normandii. Profesor Moesgaard z Uniwersytetu w Sztokholmie podkreśla, że taka moneta była dotąd widoczna jedynie na rysunkach w jednej z XVIII-wiecznych ksiąg. Wikingowie chowali lub zakopywali swoje skarby podczas burzliwych czasów.
Wszystkie odnalezione przedmioty zostały oddane do konserwacji w celu skatalogowania znaleziska. Świat skrywa jeszcze niezliczoną ilość zagadek i skarbów, a człowiek może tylko próbować się do nich przybliżać.
Na potęgę wykupują książki z przepowiedniami Nostradamusa. Oto powód
Posłuchaj podcastów: