Oscarowa gorączka nad Wisłą trwała w najlepsze, gdy Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej ogłosiła wybór polskiego reprezentanta na rozdanie prestiżowych statuetek w 2024 roku.
-
Sprawdź też: 50 filmów na poprawę nastroju
Wybór padł na film „Chłopi,” inspirowany twórczością Władysława Reymonta, stworzony przez twórców nagrodzonego „Twojego Vincenta” – Dorotę Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana. Decyzja ta wywołała mieszane uczucia w środowisku filmowym oraz wywołała gorącą dyskusję o granicach twórczej wolności artystów.
Film „Chłopi” to malarska ekranizacja jednej z najważniejszych powieści polskiego literata, Władysława Reymonta. Historia opowiada o życiu chłopów w XIX-wiecznej Polsce, ukazując ich trudne losy, walkę o przetrwanie i marzenia. Producenci filmu podkreślają, że ta uniwersalna opowieść dotrze do widzów na całym świecie, co jest jednym z głównych powodów, dla których film został wybrany na polskiego kandydata do Oscara.
Jednak decyzja ta spotkała się z kontrowersjami. Agnieszka Holland, ceniona polska reżyserka, również miała swojego kandydata na Oscara w postaci filmu „Zielona granica” który zdobył nagrodę specjalną na festiwalu w Wenecji. Minister Piotr Gliński wykorzystał okazję, by wspomnieć o nagrodzie Ministra Kultury przyznanej twórcom „Chłopów,” co zostało odebrane jako próba wypromowania wybranego filmu. Gliński zarzucił również Agnieszce Holland, że jej film jest narzędziem walki politycznej i krytykował jej brak rozeznania w sprawach politycznych.
Minister Gliński argumentował, że „Zielona granica” jest filmem politycznym, który służy jednej stronie sporu, i że tego rodzaju propaganda nie przyniesie dobrego rezultatu. Jednak warto zauważyć, że film Agnieszki Holland zdobył ogromne uznanie krytyków i widzów, co udowadnia jego znakomitą frekwencję w kinach.
„Chłopi” Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana, podobnie jak ich wcześniejszy sukces „Twój Vincent,” został zrealizowany w technice animacji malarskiej. Inspiracją dla tego projektu było malarstwo okresu Młodej Polski oraz literackie dzieło Władysława Reymonta.
Światowa premiera filmu „Chłopi” miała miejsce na festiwalu w Toronto, gdzie został zaprezentowany w sekcji Special Presentation. Następnie zdobył dwie nagrody na festiwalu w Gdyni – nagrodę publiczności oraz specjalną. Film trafi do polskich kin 13 października 2023 roku.
Decyzja o wyborze filmu „Chłopi” na polskiego kandydata do Oscara 2024 wywołała wiele emocji i kontrowersji. Jednak niezależnie od politycznych sporów, warto docenić twórczą odwagę artystów i nadzieję, że ich dzieło przyciągnie uwagę międzynarodowej publiczności, przekazując uniwersalną historię o ludzkich losach, marzeniach i trudach życia na wsi w XIX-wiecznej Polsce.
„Zielona Granica” Agnieszki Holland: Film z miłości do Polski i ludzi