Ekstrakt, pasta czy fasola waniliowa?

Wanilia to przyprawa pochodząca ze storczyków Vanilla. Pozyskiwana jest przede wszystkim ze strąków meksykańskiego gatunku wanilii płaskolistnej.

Obecnie uprawiane są trzy główne gatunki wanilii na całym świecie. Wszystkie wywodzą się z gatunków pierwotnie występujących w Mezoameryce, w tym w częściach współczesnego Meksyku.

Pomimo tego, że wanilia jest drugą po szafranie najdroższą przyprawą na świecie jest szeroko stosowana zarówno w wypiekach komercyjnych, jak i domowych, produkcji perfum i aromaterapii.

Na rynku znajduje się duża ilość imitacji wanilii. Większość sztucznych produktów waniliowych zawiera wanilinę, którą można wytwarzać syntetycznie z ligniny, naturalnego polimeru występującego w drewnie. Większość syntetycznej waniliny jest produktem ubocznym z pulpy stosowanej w papiernictwie

Wanilię można kupić w formie ekstraktu, pasty i strąków fasoli. Każdy formę można stosować zamiennie w daniach i deserach.

Fasola wanilii

Fasola wanilii to strąki rośliny, które zawierają nasiona waniliowe, małe czarne oczka.

Strąki mają intensywny zapach i smak. Wspaniale sprawdza się w deserach, musach waniliowych i lodach.

Aby użyć ziarna należy za pomocą ostrego noża przekroić laskę wanilii na pół po czym zeskrobać nasiona tępą stroną noża. Pamiętaj, aby zachować strąk. Możesz go dołożyć do kakao, cukru lub zrobić ekstrakt waniliowy.

Strąków nie należy przechowywać zbyt długo. Kiedy zaczynają wysychać zwierają mniej olejków, które sprawiają, że fasola jest aromatyczna.

Ekstrakt waniliowy

Ekstrakt waniliowy jest najpopularniejszą opcją waniliową. Jest powszechnie używany w ciastach, ciasteczkach i wielu innych wypiekach.

Ekstrakt waniliowy to nalewka sporządzona przez moczenie utwardzonych strąków wanilii  – całych ziaren wanilii w mieszaninie wody i alkoholu. Alkohol pomaga w pełni wydobyć smak oraz zwiększa trwałość czystego ekstraktu waniliowego.
Według FDA czysty ekstrakt waniliowy musi zawierać co najmniej 35 % alkoholu.

Czysty ekstrakt waniliowy ze względu na to, iż wykorzystuje tylko ziarna wanilii jest dość drogi. W sklepie zwróć uwagę, aby na butelce był napis pure vanilla.

Jeśli masz suszone laski – strąki wanilii możesz zrobić ekstrakt wanilinowy domowym sposobem. Wystarczy laski wanilii, nawet te bez ziaren, namoczyć w wysokoprocentowym alkoholu, najlepiej bezsmakowej wódce. Ekstrakt należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Pasta waniliowa

Pasta waniliowa to mieszanka proszku waniliowego i ekstraktu waniliowego zmielonych na pastę. Zawiera drobinki strąków wanilii oraz naturalne zagęszczacze. Konsystencją przypomina syrop klonowy. Ma intensywny smak i zapach.
Jest zazwyczaj pozyskiwana z roślin storczyków waniliowych występujących na Madagaskarze.

Pasta waniliowa jest łatwiejsza w użyciu niż fasola, która wymaga dodatkowego etapu ekstrakcji ich z laski wanilii.

Przy kupnie pasty eksperci twierdzą, że należy zwrócić uwagę na składniki, gdy niestety często jest dodawany jest do niej cukier lub syrop kukurydziany jako środek wiążący.

Kluczowe różnice między ekstraktem a pastą waniliową

1. Konsystencja

Pasta waniliowa ma gęstszą konsystencję. Również zawiera kawałeczki nasion wanilii.

Ekstrakt waniliowy to płynna nalewka bez ziaren wanilii.

2. Smak

Pasta waniliowa ma bardziej intensywny smak niż ekstrakt waniliowy.

3. Cena

Pasta waniliowa ze względu ma zawartość ziarenek jest droższa niż ekstrakt waniliowy.

4. Zastosowanie

Ekstrakt waniliowy warto użyć w codziennych wypiekach, takich jak ciasteczka, ciasto i babeczki. Pasty z ziaren wanilii powinno się używać w deserach o gęstszej konsystencji, takich jak lody waniliowe, lukier, budyń, crème brûlée czy tortach.

ZJ

Kultowe jedzenie PRL-u

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię