Funkcjonariusze policji bez obywatelstwa USA? Takie rzeczy tylko w Chicago

policjant chicago

J.B. Pritzker podpisał ustawę zmieniającą zasady przyjmowania do pracy w policji.

Nowe prawo stanu Illinois od nowego roku będzie zezwalać osobom niebędącym obywatelami na zostanie funkcjonariuszami policji. Federalne prawo nakazuje, aby funkcjonariusze policji na terenie całego kraju byli obywatelami USA.

Gubernator JB Pritzker podpisał ustawę HB 3751, która od 1 stycznia 2024 roku będzie umożliwiać osobom nie będącym obywatelami kraju na zostanie funkcjonariuszami policji w Illinois.

Podczas konferencji prasowej Pritzker wyjaśnił, że osoby przebywające w kraju nielegalnie nie będą mogły ubiegać się o pozycje w policji.  Gubernator podkreślił, że ustawa ogranicza się do osób, które mogą legalnie pracować w Stanach Zjednoczonych i które mogą legalnie posiadać broń palną: „Mamy możliwość, aby osoby, które są legalnie tutaj w tym kraju, stali mieszkańcy i mieszkańcy DACA, mogli ubiegać się o pracę jako funkcjonariusze policji”.

Jak pokazują stanowe statystyki, w Illinois przebywa i pracuje około 30 000 odbiorców Deferred Action for Childhood Arrivals – DACA.

Nowa ustawa spotkała się z wieloma głosami sprzeciwu. Wśród nich były kandydat na burmistrza Chicago, Willie Wilson, powiedział, że „przeczy zdrowemu rozsądkowi, że osoby niebędące obywatelami powinny aresztować i przetrzymywać legalnych obywateli”.

Mary Miller, republikańska reprezentantka stanu, również wyraziła swój przeciw. W poście na swoim koncie na Twitterze napisała, że „żaden zdrowy na umyśle stan nie pozwoliłby obcokrajowcom aresztować swoich obywateli”.

Fraternal Order of Police (FOP) – Braterski Zakon Policji (FOP) także potępił ustawę. W rozmowie z ABC20 przedstawiciele FOB powiedzieli: „Jakie przesłanie wysyła ta ustawa, kiedy pozwala osobom, które nie mają statusu prawnego, stać się egzekutorami naszych praw? Jest to potencjalny kryzys zaufania do organów ścigania w czasie, gdy nasi funkcjonariusze potrzebują całego zaufania publicznego, jakie mogą uzyskać”.

policja w Chicago

Przedstawicielka stanowa z Aurory, demokratka Barbara Hernandez, która była sponsorem ustawy powiedziała, że ma ona „pomóc funkcjonariuszom z niedoborami i dać szansę tym, którzy pracują tu legalnie tak długo, na złożenie wniosku”

Jak uzyskać obywatelstwo amerykańskie?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię