J. Biden: nie sądzę, by Putin zdecydował się na atak nuklearny

Fot. YouTube

Prezydent Joe Biden powiedział w telewizji CNN, że prezydent Rosji Władimir Putin działa racjonalnie, ale źle ocenił swoje możliwości w wojnie z Ukrainą.

Amerykański przywódca nie wykluczył spotkania z Putinem podczas listopadowego szczytu G-20, ale zapewnił, że nie będzie prowadził żadnych negocjacji w sprawie Ukrainy bez udziału Ukrainy.

 

Joe Biden powiedział, że nie sądzi by Putin zdecydował się na atak nuklearny, ale sama groźba użycia broni jądrowej jest niebezpieczna, bo może prowadzić do błędów i niepożądanej eskalacji. Zapytany czy Putin jest racjonalnym przywódcą prezydent USA odpowiedział: „Myślę, że jest człowiekiem racjonalnym, ale poważnie przekalkulował”. Joe Biden ocenił, że prezydent Rosji całkowicie pomylił się licząc na to, że zostanie przyjęty na Ukrainie z otwartymi ramionami. Prezydent USA wyraził przekonanie, że gdyby Putin zdecydował się na wycofanie z Ukrainy, to prawdopodobnie zachowałby władzę w Rosji.

 

Joe Biden powiedział, że nie planuje spotkania z prezydentem Rosji podczas szczytu G-20 w Indonezji. „Nie mam takich intencji, ale jeśli na przykład Putin powie, że chciałby porozmawiać o uwolnieniu Griner to wszystko zależy” – mówił Joe Biden odnosząc się do starań o uwolnienie z rosyjskiego więzienia amerykańskiej koszykarki Brittney Griner.

Joe Biden podkreślił jednak, że w sprawie Ukrainy będzie kierował się zasadą „Nic o Ukrainie bez Ukrainy”. Powtórzył też, że Putin dopuścił się w tym kraju zbrodni wojennych.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię