Jak mydlimy sobie oczy, czyli jak rozpoznać, że oszukujesz samego siebie

Nikt nie lubi być oszukiwany. Kłamców wytykamy palcami. Ale samych siebie oszukujemy bez przymrużenia oka, zawsze znajdując dla siebie wytłumaczenie.

Oszukiwanie samego siebie jest bardzo głębokim i zawiłym procesem, w który angażujemy cały swój umysł, serce i ciało. Polega on na zaprzeczaniu i racjonalizowaniu kłamliwych dowodów i argumentów, aby znaleźć poparcie dla naszego kłamstwa.

 

Eksperci podają pięć głównym znaków samookłamywania się:

1. Twoje emocje są rozbieżne ze słowami

A twoje słowa z emocjami. Grasz w grę o nazwie udawacz. Udajesz, że jest wszystko w porządku, że nie jesteś zraniony, że masz to czy dam głęboko gdzieś.

2. Jedno mówisz, drugie robisz

Lub nic nie robisz. Schudnę, znajdę nową pracę, wrócę do szkoły, podejmę nowe hobby czy woluntariat. Po kilku miesiąca okazuje się, że nic z rzeczy które podobno chciałeś osiagnąć wdrożyłeś w życie. Często nie oznacza to, że jesteś leniem tylko, że od początku okłamywałeś się. Tak naprawdę, nie chcesz schudnąć czy zmienić pracę. Może wpadając na pomysły byłeś pod wpływem znajomych, dopiero co przeczytanej książki czy obejrzanego filmu. Ponownie otwarcie rozważ pomysły i cele, których nie wdrożyłeś w życie.

3. Masz problem z byciem sobą

Kiedy odgrywasz różne role w zależności od sytuacji czy towarzystwa jesteś nieautentyczny. Po jakim czasie możesz zacząć czuć się niekomfortowo w swojej skórze, nie rozpoznając siebie oznacza to, że zatraciłeś się w kłamstwie i straciłeś kontakt z samym sobą.

4. Jesteś nieomylny

Chodząca encyklopedia i perfekcjonizm. Nawet kiedy wiesz, że zawaliłeś czy zawiniłeś przekonujesz siebie, że świat jest winny. Nie uczysz się na błędach bo ich nie popełniasz.

5. Usprawiedliwiasz siebie

Ciągle usprawiedliwiasz swoje zachowanie i swoje wypowiedzi. Nieustannie analizujesz swoje zachowania zastanawiając się czy zrobiłeś dobrze.  Analiza zawsze prowadzi do jednej odpowiedzi – ty nie zawiniłeś.

Jeśli czujesz się obco we własnej skórze oraz z własnymi myślami i postępowaniem wprowadź poniższe zmiany w swoje codzienne życie. Pomogą ci one na nowo poznać siebie:

  • składaj obietnic sobie a nie innym
  • zanim wpadniesz na nowy pomysł zastanów się czy tego chcesz
  • szukaj porad u innych
  • przyznaj się popełnionego błędu
  • jeśli zawiniłeś, przyznaj się
  • rozważ punkt widzenia innych
  • nie ignoruj ​​swoich uczuć
  • nie odgrywaj ról, bądź sobą.

ZJ

Posłuchaj podcastów:

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię