Jak przeżyć wybuch nuklearny? Naukowcy radzą

Awaria elektrowni jądrowej, wybuch jądrowy lub brudnej bomby. Wybuch nuklearny jest realnym zagrożeniem do którego może dojść bez ostrzeżenia.

Broń jądrowa jest wysoce niszczycielska. Uwalnia ogromne ilości energii w reakcjach jądrowych powodując rozległe zniszczenia. Naukowcy prowadzący symulacje mocy uderzeniowej tego rodzaju wybuchów i najlepszych miejsc do schronienia się twierdzą, że tak naprawdę nie ma strefy bezpieczeństwa. Broń ta niszczy poprzez eksplozję, ciepło – impuls świetlny oraz elektromagnetyczny i promieniowanie. Osobom znajdującym się w pobliżu grozi natychmiastowe „odparowanie”, podczas gdy rozprzestrzenianie się promieniowania stanowi niebezpieczne zagrożenie nawet na odległość.

Naukowcy z University of Nicosia przeprowadzili symulację eksplozji bomby atomowej międzykontynentalnego pocisku balistycznego i wynikającej z niej fali uderzeniowej, aby ocenić jej wpływ na ludzi szukających schronienia w pomieszczeniach. Zespół naukowców wykorzystał modelowanie komputerowe do zbadania, w jaki sposób fala wybuchu nuklearnego rozpędza się i uderza w stojące konstrukcje. Ich symulowana struktura obejmowała pokoje, okna, drzwi i korytarze. Dzięki temu byli w stanie obliczyć prędkość powietrza po fali uderzeniowej oraz określić najlepsze i najgorsze miejsca na schronienie się.

Jeden z autorów, Dimitris Drikakis, napisał, że wyniki badania pokazują, iż „samo przebywanie w solidnym budynku nie wystarczy, aby uniknąć ryzyka. Ciasne przestrzenie mogą zwiększyć prędkość lotu, a udział fali uderzeniowej powoduje, że powietrze odbija się od ścian i zagina wokół rogów. W najgorszych przypadkach może to wytworzyć siłę równą 18-krotności masy ciała człowieka.”

Autorzy badania dodają, że w przypadku wybuchu jądrowego, ludzie muszą się trzymać z dala od niektórych miejsc w budynkach. „Najbardziej niebezpiecznymi krytycznymi miejscami w pomieszczeniach, których należy unikać, są okna, korytarze i drzwi. Ludzie powinni trzymać się z dala od tych miejsc”, powiedział drugi autor badań Ioannis Kokkinakis.

Kokkinakis i Drikakis podkreślają, że czas między eksplozją a nadejściem fali uderzeniowej wynosi zaledwie kilka sekund, dlatego szybkie dotarcie w bezpieczne miejsce jest kluczowym elementem przeżycia wybuchu.

ZJ

10 największych bunkrów na świecie (video)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię