Już w tym tygodniu wspaniały deszcz meteorytów nawiedzi niebo. Coroczne wydarzenie, Lyrids meteor shower, jest jednym z najwcześniej zarejestrowanych deszczy meteorów w historii. Otóż obserwowane są one od 2700 lat. Jego pierwsza wzmianka pochodzi z chińskich zapisów z 687 pne.
Rój meteorów Lyrids, który będziemy mogli obserwować w tym tygodniu powiązany jest z kometą Thatcher, która została odkryta 5 kwietnia 1861 roku przez A. E. Thatchera. Lirydy są znane z szybkich i jasnych meteorów. W niektórych latach podczas szczytu można zobaczyć 20 meteorów Lyridów na godzinę. W szczytowych latach, nazywanych wybuchem, deszcz meteorytów Lyrid może wytworzyć do 100 meteorów na godzinę.
Jak podaje NASA, meteory pochodzą z resztek cząstek komet i fragmentów rozbitych asteroid. Kiedy komety okrążają Słońce, pozostawiają za sobą pyłowy ślad. Każdego roku Ziemia przechodzi przez te ślady gruzu, które podczas zderzania się z naszą atmosferą rozpadają się i tworzą ogniste oraz kolorowe smugi na niebie.
Tegoroczny pokaz przypada w fazie woskującego księżyca. Oznacz to , że tylko 5,39% księżyca jest podświetlona więc niebo będzie ciemne. Eksperci przewidują, że zobaczymy około 10 do 15 Lirydów na godzinę. W tym roku pokaz na półkuli północnej będzie dużo lepszy niż południowej. Obserwujący na półkuli południowej zobaczą mniej meteorów Lyrid. Pomimo tego, żaden sprzęt do oglądania gwiazd czy nieba – teleskopy, lunety, lornetki, nie jest potrzebny. Spadające gwiazdy będziemy mogli zobaczyć gołym okiem.
Kiedy będziemy mogli oglądać pokaz meteorów Lyrids?
Dwie najlepsze noce na doświadczenie tego wspaniałego zjawiska to 21 kwietnia do 22 kwietnia oraz 22 kwietnia do 23 kwietnia.
Kiedy przypada szczyt spadających gwiazd Lyrids?
Przewidywany szczyt przypada na 1:06 UTC 23 kwietnia.
Jaki jest najlepszy punkt na niebie do oglądania meteorów Lyrids?
Radiant – punkt, z którego wychodzą meteory będzie wysoko na wieczornym niebie w gwiazdozbiorze Liry na północny wschód od Wegi, jednej z najjaśniejszych gwiazd widocznych na nocnym niebie o tej porze roku. NASA zaleca nie patrzenie prosto w stronę radiantu, gdyż może nas tak oślepić, że przegapimy meteory z najdłuższymi ogonami.
Najpotężniejsza technologia od czasu bomby atomowej. Były pracownik Google ostrzega
Posłuchaj podcastów: