Kolejną elektrownię atomową w Polsce wybudują Koreańczycy

Fot. Twitter

Do końca roku ma powstać studium wykonalności elektrowni jądrowej w Pątnowie – poinformował wicepremier Jacek Sasin. W Seulu podpisano list intencyjny w sprawie budowy tego zakładu w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.

Na konferencji prasowej po podpisaniu listu Jacek Sasin zapewnił, że inwestycja ma poparcie rządów polskiego i koreańskiego. „Te dokumenty wyznaczają dopiero początek drogi dochodzenia do realizacji tej inwestycji” – podkreślił minister aktywów państwowych.

„Przed nami są jeszcze dalsze uzgodnienia pomiędzy firmami i konieczność uzyskania stosownych dokumentów wydawanych przez polskie instytucje rządowe” – powiedział wicepremier. „Tutaj zadeklarowałem pełną współpracę rządów polskiego i koreańskiego tak, aby te procesy uzgodnień mogły jak najszybciej się odbyć. Do końca tego roku firmy przygotują studium wykonalności, czyli będzie bardzo konkretny dokument, pokazujący jak ta inwestycja będzie realizowana” – dodał Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych podkreślił, że nie da się zachować niepodległości bez bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, a Polska w tym obszarze współpracuje ze strategicznymi partnerami – Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową. Jacek Sasin podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest bezpieczeństwo państwa.

Jak dodał wicepremier, Polska sąsiadująca z objętą wojną Ukrainą, jest zmuszona odpowiedzieć na potencjalne zagrożenia i traktuje je bardzo poważnie. „Wiemy, że aby być bezpiecznym trzeba mieć silną, dobrze uzbrojoną w nowoczesną broń armię. Kontrakty, które zostały zawarte pomiędzy MON-em a firmami koreańskimi będą realnie wzmacniać polską armię” – zapewnił Jacek Sasin.

Powiedział także, że ambicją Polski jest zbudować miks energetyczny na podstawie czystych źródeł energii, więc intensywnie weszliśmy w okres transformacji energetycznej. „W polityce energetycznej Polski zapisaliśmy, że podstawą naszego miksu energetycznego ma być energetyka jądrowa i odnawialne źródła energii” – podkreślił wicepremier.

Minister aktywów państwowych powiedział w Seulu, że projekt budowy przez w części prywatne podmioty elektrowni jądrowej w Pątnowie mieści się w rządowej strategii transformacji energetycznej. Jacek Sasin przypomniał, że wśród inwestorów jest też kontrolowana przez Skarb Państwa Polska Grupa Energetyczna, więc mimo, że jest to projekt biznesowy, to jednak całkowicie wpisuję się strategię energetyczą państwa polskiego.

Jacek Sasin powiedział także, że współpracując z Koreą Południową Polska buduje swoje bezpieczeństwo energetyczne. Podczas konferencji prasowej po podpisaniu listu podkreślał, że ta inwestycja zapewni Polakom czystą, tanią i bezpieczną energię, co jest niezwykle ważne w obliczu zmian i transformacji energetycznej, co dotyczy dzisiaj nie tylko Polski ale Europy i także wielu krajów na świecie.

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej powiedział, że kolejny projekt jądrowy, tym razem z partnerem prywatnym – polskim ZE PAK i koreańskim KHNP pozwoli zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki.
Jak mówił w trakcie uroczystości podpisywania listu intencyjnego w sprawie prac nad budową elektrowni atmowej w Pątnowie, atom będzie gwarantował Polsce bezpieczeństwo. „Nadrzędnym celem rządu polskiego, ZE PAK i PGE jest doprowadzenie do sytuacji ażeby dostarczyć Polakom czystą i tanią energię, co w konsekwecji spowoduje, że nasza gospodarka będzie jeszcze bardziej konkurencyjna” – podkreślił Wojciech Dąbrowski.

List intencyjny podpisali w Seulu wicepremier Jacek Sasin i koreański minister handlu Lee Chang-Yang, który powiedział, że Korea Południowa ma nowoczesną i ekonomiczną technologię budowy reaktorów jądrowych. „Jestem przekonany, że jej budowa, w terminie i przy zachowaniu budżetu, przyczyni się do polepszenia sytuacji gospodarczej Polski i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju” – mówił Lee Chang-Yang.

Szef koreańskiej spółki KHNP Jooho Whang zadeklarował, że zarówno jego przedsiebiorstwo, jak i koreański rząd dołożą wszelkich starań, by powiodła się budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie. Koreańska spółka jest sygnatariuszem listu intencyjnego w tej sprawie.

Prezes KHNP podkreślił na konferencji, że rośnie znaczenie energii jądowej ze względu na sytuacje geopolityczną. „Myślę, że osiągneliśmy pierwszy kamień milowy poprzez budowę nowej elektrowni w Polsce. Ten projekt na pewno zakończy sie sukcesem pod nadzorem pana premiera Jacka Sasina i bliskiej współpracy między ZE PAK-iem, PGE i KHNP. Mam nadzieję, że ten projekt się uda i będziemy mogli w przyszłości dostarczyć Polakom czystej i ekonomicznej energii elekrycznej” – mówił Jooho Whang.

Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) podpisały list intencyjny w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy pomiędzy ministerstwami.
Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez państwową Polską Grupę Energetyczna głównym celem współpracy między sygnatariuszami listu jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400.

Polski Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych oraz Minister Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożyć wszelkich starań mających na celu wsparcie dla projektu energetyki jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnić współpracę w zakresie niezbędnej wymiany informacji.

Zgodnie z komunikatem PGE „Projekt docelowo powinien zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki, stworzyć nowe możliwości inwestycyjne w Polsce, ale przede wszystkim przez następne 60 lat dostarczać polskim gospodarstwom domowym tanią i czystą energię w stabilnej cenie. Potencjalna współpraca ma być jedynie uzupełnieniem strategicznego, rządowego polskiego programu energetyki jądrowej zapisanego w „Polityce Energetycznej Polski do 2040 r.”

List intencyjny stanowi, że strony wspólnie opracują plan rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400. „W szczególności strony zamierzają wykonać wstępne analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracują szacunkowy budżet dla prac przygotowawczych, etapu budowy oraz etapu produkcji wraz z proponowanym modelem finansowania projektu, jak również stworzą wariantowy harmonogram realizacji projektu wraz ze zdefiniowaniem kluczowych etapów wpływających na potencjalną realizację projektu. Strony zamierzają przygotować wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów do końca 2022 r.”

IAR

„Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię