Kreml wyciąga od Rosjan pieniądze na wojnę

Kreml wyciąga od Rosjan pieniądze na prowadzenie wojny. W części regionów Federacji prowadzone są zbiórki na zakup wyposażenia dla zmobilizowanych żołnierzy.

Jak podkreślają niezależni komentatorzy, przez lata pieniądze przeznaczane na armię trafiały do prywatnych kieszeni i dlatego uzbrojenie jest przestarzałe i w magazynach brakuje ekwipunku.

Administracja Kraju Chabarowskiego chwali się, że zebrała od miejscowych przedsiębiorców 20 milionów rubli na wyposażenie dla żołnierzy. Wcześniej w wielu regionach Rosji rozpowszechniane były listy przedmiotów, które trzeba z pieniędzy obywateli kupić dla żołnierzy idących na front. – Brak odpowiedniego wyposażenia i przestarzały sprzęt wojskowy, to efekt korupcji – tłumaczą działacze rosyjskiej opozycji i niezależni komentatorzy.

Jednocześnie podkreślają, że takie publiczne zbiórki mają również charakter propagandowy. Organizując zbieranie pieniędzy dla wojska utwierdza się Rosjan w błędnym przekonaniu, że ich kraj musi się bronić przed wrogami z Zachodu i wyzwalać Ukrainę spod władzy faszystów. Są w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się wojnie i kremlowskiej propagandzie, ale represje, w tym kary pozbawienia wolności znacznie ograniczyły grono osób otwarcie występujących przeciwko Władimirowi Putinowi.

Putin kontynuuje mobilizację

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię