Meksyk: Dom „El Chapo” wylosowany na loterii

Dom Joaquina „El Chapo” Guzmana Loery w Meksyku – z którego boss narkotykowy uciekł w 2014 roku, gdy siły bezpieczeństwa wkroczyły, aby go aresztować – został wylosowany na loterii. Losowanie odbyło się w ramach obchodów święta Niepodległości Meksyku. Tożsamość zwycięzcy pozostanie anonimowa.

Foto: YouTube

Budynek znajduje się w Culiacan w stanie Sinaloa. Nieruchomość z dwiema sypialniami jest warta około 184 tysiące dolarów.

Przywódca kartelu Sinaloa uciekł z tego domu przed meksykańskimi żołnierzami w lutym 2014 roku. Wydostał się z budynku przez tunel pod wanną.
Boss narkotykowy został zatrzymany po sześciu dniach w mieście Mazatlan. Rok później ponownie uciekł z więzienia przez tunel wydrążony przez jego wspólników. Na wolności przebywał pół roku.

Został ekstradowany do Stanów Zjednoczonych w 2017 roku, a dwa lata później skazany na dożywocie na podstawie licznych zarzutów, w tym za dystrybucję kokainy i heroiny, nielegalne posiadanie broni palnej oraz pranie brudnych pieniędzy. W czasie procesu zarzucono mu też gwałt i morderstwo.

Meksykański rząd zorganizował loterię, na którą trafiło 20 nieruchomości o łącznej wartości 12,5 miliona dolarów. Można było wygrać m.in. rezydencję byłego lidera kartelu Juarez w południowym Meksyku – Amado Carrillo Fuentesa. Jej wartość szacuje się na 3,8 miliona dolarów. Można też było wylosować lożę na stadionie Aztec.

Celem loterii było przekształcenie nieruchomości, które były drogie w utrzymaniu, w „namacalną korzyść dla społeczeństwa”. Zebrane pieniądze trafią do sportowców, którzy wzięli udział w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio 2020.

IAR

Jakie miejsca warto zobaczyć w Polsce? – SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię