Nowa grupa krwi? Tak twierdzą naukowcy

Właściwie nie nowa, a nowo odkryta. Badacze z Uniwersytetu Bristolskiego ogłosili bowiem, że odkryli nową grupę krwi o nazwie Er. Ta wiedza ma pozwolić zapobiegać groźnym, jak dotąd, konfliktom serologicznym.

Pierwsze podejrzenia co do istnienia dodatkowej grupy krwi pojawiły się w świecie naukowym już trzy dekady temu. Jednak dopiero teraz potwierdzono jej istnienie. Otóż w branżowym czasopiśmie „Blood” pojawił się artykuł opublikowany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego i NHS Blood & Transplant opisujący to odkrycie.

Dlaczego dopiero teraz? Okazuje się, że wcześniej nie było technicznie możliwe potwierdzenie istnienia piątej grupy krwi. Dopiero współcześnie naukowcy posiadają nowe narzędzia do sekwencjonowania genów, które pozwalają namierzyć istotne zmiany i różnice w genach kodujących białko.

Jak to działa, wyjaśnił dr Tim Satchwell z Uniwersytetu Bristolskiego

To badanie jest doskonałym przykładem, jak nowe technologie mogą łączyć się z bardziej tradycyjnymi podejściami, aby zająć się długoletnimi pytaniami, na które odpowiedź byłaby niemożliwa jeszcze nie tak dawno. Fakt, że Er okazał się być Piezo1, białkiem o tak szerokim zainteresowaniu, czyni to jeszcze bardziej intrygującym – opowiada badacz.

 

Ta praca pokazuje, że nawet po wszystkich przeprowadzonych do tej pory badaniach, prosta czerwona krwinka może nas jeszcze zaskoczyć. Białka Piezo są białkami mechanosensorycznymi, które są wykorzystywane przez czerwoną krwinkę do wyczuwania, kiedy jest ona ściskana. Białko to występuje w zaledwie kilkuset kopiach w błonie każdej komórki. To badanie naprawdę podkreśla potencjalną antygenowość nawet bardzo słabo wyrażonych białek i ich znaczenie dla medycyny transfuzji– uzupełnia wypowiedź kolegi prof. Ash Toye z Uniwersytetu Bristolskiego i zarazem dyrektor NIHR Blood and Transplant Research Unit.

MT

 

Wczesne objawy cukrzycy – lepiej ich nie ignorować

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię