Olejowanie włosów – wyjaśniamy

Praktyka olejowania włosów stosowana jest w wielu krajach od wieków. Szczególnie popularna w Indiach jest zalecana w medycynie ajurwedyjskiej.

Olejowanie włosów polega na nalewaniu olejku bądź olejków na włosy i wmasowywaniu ich w skórę głowy. Wielu ekspertów urody uważa, że technika ta dostarcza włosom dużą ilość minerałów i witamin oraz poprawia wygląd włosów.

6 korzyści z olejowania włosów:

1. Nawadnia włosy

Olejowanie włosów nawadnia je. Dzięki temu włosy nie są przesuszone, nie puszą się i nie elektryzują. Odpowiednie nawilżenie nadaje włosom blask, miękkość i jedwabistość.

2. Wzmacnia włosy

Olejki dostarczają minerałów i witamin przez co wzmacniają cebulki i włosy, a nawet zapobiegają przedwczesnemu siwieniu i wypadaniu włosów.

3. Zapobiega łupieżowi

Sucha skóra głowy prowadzi do łupieżu. Olejowanie włosów i skóry głowy odpowiednio nawilża i zapobiega wysuszaniu.

 

4. Poprawia wygląd

Olejowanie nadaje włosom blask i połysk.

5. Chroni przed uszkodzeniami termicznymi

Olejki pozostawiają na włosach warstwę ochronną w ten sposób chronią włosy przed nadmiernym wysuszaniem poprzez używanie suszarek, prostownic, lokówek a nawet słońcem.

6. Poprawia zdrowie końcówek

Rozdwojone końcówki? Olejowanie włosów, w tym przypadku końcówek nawilża odpowiednio włosy i zapobiega rozdwajaniu końcówek.

Technika olejowania włosów

Eksperci zalecają wykonanie poniższych 4 kroków:

1. Nałóż olejek na suchą skórę głowy i masuj opuszkami palców okrężnymi ruchami przez około 10 – 15 minut.

2. Nałóż więcej olejku na dłonie i wmasuj go w suche włosy.

3. Pozostaw rozpuszczone. Nie szczotkuj i nie zawijaj w ręcznik, ani nie spinaj. Jeśli pozostawisz olej na włosach przez noc przykryj włosy czepkiem kąpielowym zanim się położysz.

4. Następnego dnia umyj włosy szamponem oraz użyj odżywki.

 

Olejki do olejowania włosów

Różne olejki nadają się do olejowania włosów. Najczęściej stosowanymi są:

1. Kokosowy – w Azji Południowej olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest najpopularniejszym wyborem przy olejowaniu włosów. Łatwo przenika w głąb włosów, jest lekki i zapewnia naturalną ochronę włosom.

2. Sezamowy – zmniejsza puszeniu się włosów i rozdwajaniu końcówek. Zawiera duże ilości witamin i minerałów. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie.

3. Migdałowy– zalecany do użycia przy włosach przedwcześnie siwiejących i w łysieniu. Zawiera witaminy E, K i B, które redukują stres oksydacyjny oraz zwiększają porost włosów.

 

4. Arganowy – bogaty jest w przeciwutleniacze, witaminy i kwasy tłuszczowe omega-3. Olejek ten nawilża, dodaje blasku, chroni włosy przed łamaniem i zwiększa ich elastyczność.

5. Moringa – zawiera kwas oleinowy, dzięki czemu wspaniale nawilża włosy. Ma działanie przeciwzapalne, dodaje włosom blasku. Eksperci zalecają stosowanie go z olejem nośnym takim jak jojoba czy migdałowy.

6. Amla – pozyskiwany z owoców agrestu indyjskiego, olejek amla łagodzi stany zapalne skóry głowy, reguluje wydzielanie sebum, nawilża i chroni.

Siwe włosy to już nie temat tabu. Jak zrobić z nich atut?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię