Prezydent Andrzej Duda udaje się do Nowego Jorku

Prezydent Andrzej Duda ma w nocy polskiego czasu przylecieć do Nowego Jorku, gdzie będzie reprezentował Polskę na dorocznym Zgromadzeniu Generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednym z głównych tematów spotkania mają być wojna na Ukrainie i globalny kryzys żywnościowy, wywołany przez Rosję.

 

Prezydent Andrzej Duda zabierze głos w ONZ we wtorek późnym wieczorem polskiego czasu. Oczekuje się, że będzie mówił przede wszystkim o wsparciu dla Ukrainy, walczącej z rosyjskim okupantem. Przedstawiciele polskiego prezydenta zapowiadali też wcześniej, że Andrzej Duda poruszy kwestię kryzysu żywnościowego w Afryce, który jest skutkiem rosyjskiej blokady portów na Ukrainie. Prezydent dwa tygodnie temu był w Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Senegalu i rozmawiał na temat sytuacji na miejscu. W Nowym Jorku ma zdać relację z wcześniejszej wizyty i wziąć udział w szczycie na temat bezpieczeństwa żywnościowego.

Od jutra do czwartku Andrzej Duda spotka się w Nowym Jorku także z prezydentami Brazylii, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Kazachstanu, a także z sekretarzem generalny ONZ, szefami Banku Światowego, agendy ONZ do spraw uchodźców, Światowego Programu Żywienia oraz Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.
Na zakończenie wizyty w Nowym Jorku Andrzej Duda ma rozmawiać z przedstawicielami amerykańskiej Polonii.

(iar)

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię