Prezydent USA pogratulował Luizowi Inácio Luli da Silvie zwycięstwa w wyborach w Brazylii

Fot. Twitter

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden pogratulował Luizowi Inácio Luli da Silvie zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Brazylii.

Po podliczeniu niemal wszystkich głosów Lula okazało się, że pokonał poprzedniego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro stosunkiem głosów 50,8 do 49,2 procent.
„Składam gratulacje Luizowi Inácio Luli da Silvie z okazji wyboru na kolejnego prezydenta Brazylii w wolnych, uczciwych i wiarygodnych wyborach” – napisał Joe Biden w wydanym przez Biały Dom oświadczeniu.

Prezydent USA zadeklarował chęć współpracy z nowym prezydentem Brazylii „w kolejnych miesiącach i latach”. Oświadczenie w sprawie wyborów prezydenckich w Brazylii wydał tez sekretarz stanu Antony Blinken. „Gratulacje dla narodu brazylijskiego za skorzystanie z prawa do głosowania i potwierdzenie siły swojej demokracji. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszego bliskiego partnerstwa z prezydentem-elektem Lulą w budowaniu demokratycznej, dostatniej i sprawiedliwej półkuli zachodniej” – napisał szef amerykańskiej dyplomacji.

 

Jair Bolsonaro cieszył się zdecydowanym poparciem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. „Nie pozwólcie radykalnym lewicowym lunatykom i maniakom zniszczyć Brazylii jak wielu innych krajów” – wzywał Brazylijczyków do głosowania na Bolsonaro.

IAR

Duchy straszą prezydentów!

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię