USA nałożyły sankcje na mołdawskich i rosyjskich oligarchów

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na osoby fizyczne i podmioty zaangażowane w próby ingerencji w mołdawskie sprawy wewnętrzne, korupcję i próby wciągnięcia Mołdawii w rosyjską strefę wpływów. Wśród objętych sankcjami są mołdawscy i rosyjscy oligarchowie.

Departament Skarbu USA poinformował, że wśród objętych sankcjami są oligarchowie oskarżeni o korumpowanie mołdawskich instytucji politycznych i gospodarczych oraz osoby i podmioty zaangażowane w „globalną kampanię wpływu Rosji”.

Były szef partii Demokratycznej Partii Mołdawii Vlad Plahotniuca został objęty sankcjami za korupcję i defraudację środków publicznych. Były szef populistycznej Partii Szora, Ilan Szor został oskarżony o kradzież z mołdawskich banków 1 miliarda dolarów, próbę wywołania niepokojów politycznych i podważenia starań tego kraju o uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Wśród Rosjan objętych sankcjami jest syn byłego prokuratora generalnego Rosji Igor Czajka oraz czterech jego współpracowników związanych z Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Władze USA zarzuciły im zaangażowanie w kampanie wyborcze w Mołdawii. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken oświadczył, że USA będą wspierać wzmacnianie niezależności i przejrzystości demokratycznych instytucji Mołdawii i rozliczanie tych, którzy starają się je podważyć.

IAR

Czy świat jest bezpieczny? Światowe bezpieczeństwo według Global Peace Index

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię