USA przygotowują się do przekazania Ukrainie systemów Patriot

Stany Zjednoczone przygotowują się do przekazania Ukrainie systemów Patriot. Ostateczną decyzję prezydent Joe Biden może podjąć już w tym tygodniu. Wiadomość o Patriotach dla Ukrainy jako pierwsza podała telewizja CNN.

Według CNN i innych amerykańskich mediów decyzja o przekazaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot może zostać ogłoszona w czwartek. Nie jest jasne, ile wyrzutni otrzyma Kijów.

Przedstawiciele administracji mówią jednak, że Patrioty zostaną wysłane dość szybko, a ukraińscy żołnierze zostaną przeszkoleni w ich obsłudze w bazie armii amerykańskiej w Grafenwoehr w Niemczech.

Wcześniej Stany Zjednoczone rozlokowały baterie Patriotów na terytorium sojuszników NATO, w tym Polski, jako wzmocnienie wschodniej flanki sojuszu. Amerykanie wysłali Ukrainie w ostatnich miesiącach systemy obrony rakietowej średniego zasięgu NASAMS. W ubiegłym tygodniu – odpowiadając na pytanie Polskiego Radia – rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że USA są bliskim kontakcie z Ukraińcami na temat pomocy w zakresie bezpieczeństwa, w tym systemów obrony powietrznej.

IAR

Nowa broń USA. Niemal niewykrywalna

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię