USA: w październiku inflacja była niższa w porównaniu z poprzednim miesiącem

W Stanach Zjednoczonych inflacja w październiku wzrosła o 7,7 procent rok do roku – wynika z danych amerykańskiego Departamentu Pracy.

Wskaźnik nadal jednak utrzymuje się na wysokim poziomie, chociaż jest niższy niż w ubiegłym miesiącu.

We wrześniu wskaźnik zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych (ang. consumer price index – CPI) w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 8,2 procent rok do roku. Od miesięcy utrzymuje się on na bardzo wysokim poziomie. Rekordowo wysokie wskazania odnotowano w sierpniu. Wtedy inflacja wzrosła o 9,1 procent rok do roku i była najwyższa od 40 lat.

 

W październiku wzrost cen w skali roku był nieco niższy – o 0,5 procent – jednak dynamika utrzymała się w ujęciu miesięcznym. Zarówno we wrześniu, jak i w październiku inflacja wzrosła o 0,3 procent miesiąc do miesiąca.

Z danych Departamentu Pracy wynika, że największy wpływ na wzrost inflacji mają wysokie ceny żywności i energii. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny energii wzrosły w Ameryce o 17,6 procent. Wysoka pozostaje także inflacja bazowa, którą oblicza się po wyłączeniu cen żywności i energii. Obecnie wynosi ona 6,3 procent.

IAR

Coraz mniej osób odkłada na konta emerytalne

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię