Uwaga na oszustwa internetowe podczas Black Friday

Przestępcy w internecie grają na emocjach swoich ofiar – ostrzegają eksperci CERT. Okazje cenowe, czy promocje ograniczone czasowo podczas tak zwanego „Black Friday” mogą być tylko przynętą zastosowana przez internetowych oszustów.

 

Ekspert CERT Paweł Srokosz podkreśla, że jednym ze sposobów oszustów jest presja czasu na przykład z powodu kończącej się promocji cenowej. W pośpiechu klient często nie zauważa, że loguje się na fałszywy sklep, który wyłudza jego dostęp do konta bankowego.

Ekspert radzi, aby nie używać linków do stron podanych w reklamowych e-mailach i sprawdzać, czy na przykład adres strony nie różni się od oryginalnego cyfrą czy literą. Zaznaczył, że sprowokowanie internauty do gwałtownego działania, które wymaga podania danych logowania, przynosi przestępcom lepsze korzyści niż wykorzystywanie bardziej złożonych cyberataków. „Zdecydowanie przed podjęciem jakiejś nagłej akcji zastanowić się, czy na pewno nie kierujemy się w danej sytuacji emocjami” – podkreślił Paweł Srokosz.

Tylko w tym roku CERT Polska przyjął ponad 500 zgłoszeń o fałszywych sklepach internetowych, w 2018 roku było ich około 50.
CERT Polska jest zespołem do spraw bezpieczeństwa działającym w ramach NASK – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – instytutu badawczego, który między innymi rejestruje polskie domeny internetowe.

IAR

Zegarek z Titanica sprzedany za rekordową kwotę

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię