Na południowo-zachodnim wybrzeżu Portugalii znaleziono setki zmumifikowanych pszczół w kokonach z czasów faraonów.
Naukowcy informują, że ta metoda fosylizacji jest niezwykle rzadka oraz zwykle szkielet pszczół szybko się rozkłada, ponieważ ma skład chitynowy, który jest organicznym związkiem chemicznym.
-
Zobacz też: Który paszport do Polski? Wyjaśniamy
Carlos Neto de Carvalho, koordynator naukowy Światowego Geoparku UNESCO i współpracujący badacz w Instituto Dom Luiz na Wydziale Nauk Uniwersytetu w Lizbonie powiedział, że „stopień zachowania tych pszczół jest tak wyjątkowy, że udało nam się zidentyfikować nie tylko szczegóły anatomiczne określające rodzaj pszczoły, ale także jej płeć, a nawet zawartość pyłku jednokwiatowego pozostawionego przez matkę podczas budowania kokonu”.
Datowanie za pomocą węgla 14 pomogło w ustaleniu okresu czasu kiedy doszło do zginięcia pszczół i ich zmumifikowania w najdrobniejszych szczegółach anatomicznych. Miejsce odkrycia znajduje się na wybrzeżu Odemira i pochodzi z okresu około 2975 lat temu. Jak przypominają naukowcy był to czas kiedy na terytorium dzisiejszej Portugalii plemiona zmierzały ku końcowi epoki brązu, w Dolnym Egipcie panował faraon Siamun, a Salomon miał zostać następcą Dawida na tronie Izraela.
Jeden ze współautorów badania, paleontolog na Uniwersytecie w Sienie Andrea Baucon, powiedział, że „przy zapisie kopalnym obejmującym 100 milionów lat gniazd i uli przypisywanych rodzinie pszczół, prawda jest taka, że skamieniałość ich użytkownika praktycznie nie istnieje”.
-
Zobacz także: Milowy krok w terapii nowotworowej: Krótszy czas hospitalizacji dzięki innowacyjnemu leczeniu
Naukowcy dodają, że w skamieniałych kokonach znajdowały się również młode osobniki pszczół z gatunku Eucera. Jest to jeden z około 700 gatunków pszczół, które nadal występują w kontynentalnej części Portugalii. Dzięki zastosowaniu tomografii mikrokomputerowej, badacze mogli uzyskać doskonały i trójwymiarowy obraz zmumifikowanych pszczół znajdujących się w zamkniętych kokonach.
Teraz naukowcy próbują zrozumieć jakie wydarzenie doprowadziło do zmumifikowania pszczół. „W przypadku południowo-zachodniego wybrzeża okres klimatyczny, który miał miejsce prawie trzy tysiące lat temu, charakteryzował się na ogół chłodniejszymi i bardziej deszczowymi zimami niż obecne. Gwałtowny spadek temperatury w nocy pod koniec zimy lub długotrwałe zalewanie obszaru poza porą deszczową mogło doprowadzić do śmierci w wyniku zimna lub uduszenia, a także mumifikacji setek tych małych pszczół”, wyjaśnia Carlos Neto de Carvalho .
Badacze twierdzą, że znalezienie odpowiedzi na przyczynę mumifikacji pszczół pomoże w zrozumieniu i ustaleniu strategii odporności na dzisiejsze zmiany klimatyczne i powstrzymania tysięcy gatunków pszczół, które są ważnymi zapylaczami, od zagłady.
Odkrycie opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym Papers in Paleontology. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/spp2.1518
Posłuchaj podcastów: