Zbudują fabrykę baterii w Illinois. Nie zapłacą podatku przez 30 lat?!

fabryka

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem władz Illinois, firma produkująca baterie do pojazdów elektrycznych – Gotion – otworzy gigafabrykę o wartości 2 miliardów dolarów w powiecie Kankakee.

„Gotion to kolejny wielki krok naprzód, ogłaszając największą inwestycję w produkcję baterii do pojazdów elektrycznych w Illinois do tej pory. Z przyjemnością witam wiodącego na świecie producenta baterii – Gotion – w Illinois” – powiedział gubernator JB Pritzker. „Ta informacja jest dowodem na to, że Illinois jest wiodącym miejscem docelowym dla firm i inwestorów, którzy poszukują najbardziej utalentowanych pracowników, najlepszych systemów transportowych i współpracujących partnerów władz na różnych szczeblach rządu. Z 2600 nowymi miejscami pracy, gigafabryką o wartości 2 miliardów dolarów i najważniejszą inwestycją w produkcję w Illinois od dziesięcioleci – to najnowszy dowód na to, że jesteśmy w nowej rzeczywistości. Illinois się rozwija, i jest gotowe na biznes.”

Gotion jest ósmym co do wielkości dostawcą baterii do pojazdów elektrycznych na świecie. Volkswagen jest największym inwestorem w Gotion, po zakupie 30% udziałów w firmie w 2021 roku.

Li Zhen, przewodniczący Gotion Hi-Tech, powiedział: ” Wierzymy, że technologia baterii Gotion przyczyni się do rozwoju elektromobilności w Ameryce Północnej oraz do wymiany handlowej i ekonomicznej między Chinami a USA.”

Zakład skupi się na produkcji ogniw litowo-jonowych, pakietów baterii oraz integracji systemów magazynowania energii. Po zakończeniu budowy fabryki w Manteno, spodziewa się produkować baterie litowo-jonowe o pojemności 10 GWh i ogniwa litowo-jonowe o pojemności 40 GWh, co wzmocni amerykańską łańcuch dostaw baterii do pojazdów elektrycznych. Powierzchnia zakładu wynosić będzie około 150 akrów.

Dzięki programowi REV, Gotion ma prawo otrzymać ulgi podatkowe o łącznej wartości 213 milionów dolarów przez 30 lat.

Gotion będzie również pierwszym beneficjentem finansowania Invest in Illinois w wysokości 125 milionów dolarów na kapitał przedsiębiorstwa. Fundusz ten został ustanowiony na początku 2023 roku, aby uczynić Illinois bardziej atrakcyjnym miejscem dla dużych projektów w konkurencyjnych sektorach, takich jak energia czysta.

Gotion otrzymało również aprobatę lokalnych władz na zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres 30 lat.

To przedsięwzięcie jest częścią pakietu zachęt REV Illinois (Reimagining Energy and Vehicles) stanu Illinois. Rozpoczęcie produkcji w fabryce planowane jest na rok 2024.

ESTA dostępna w formie aplikacji mobilnej

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię