Jak firmy sprytnie pozyskują i zatrzymują cennych pracowników

Każdy, kto jest właścicielem firmy doskonale wie, że o dobrego pracownika jest coraz trudniej na rynku.

A jeśli już jakimś cudem uda nam się zatrudnić perełkę, to trzeba zadbać o to by ta perła z nami została. Ubezpieczenie, wolne weekendy, karnet na siłownię, kawa, owoce to absolutne minimum.

Firmy prześcigają się, w coraz bardziej rozbudowanych świadczeniach pozapłacowych.
Oto kilka przykładów firm i ich pomysłów na rekrutacje, bądź też zatrzymanie wartościowych pracowników:
1. ICE – Usługi kosmetyczki i wakacje z okazji rocznicy pracy
Firma turystyczna International Cruises & Excursions (ICE), w swojej siedzibie w Scottsdale w USA, otworzyła dla swoich pracowników salon kosmetyczny. Pracownicy mogą z niego korzystać za darmo podczas przerw obiadowych, przed pracą lub po niej.
Wśród dostępnych usług jest manicure i pedicure, a także masaże. Business Insider informuje, że ICE oferuje też pracownikom bezpłatne wakacje z okazji rocznicy rozpoczęcia pracy.
2. Casper – Darmowe materace i poduszki
Casper to producent materacy do spania. Firma w ramach benefitów swoim pracownikom oferuje zestawy materacy oraz poduszek.
Pracownicy mogą w czasie pracy zdrzemnąć się też w specjalnych sypialniach stworzonych w siedzibie spółki.
3. SADA Systems – Impreza w stylu „Gwiezdnych wojen”
SADA Systems, firma oferująca rozwiązania w chmurze, oferuje jedne z bardziej niestandardowych benefitów pracowniczych na rynku. Co roku organizuje imprezę Star Wars, podczas której odbywają się projekcje filmów, a pracownicy mogą wziąć udział w bitwie mieczami świetlnymi.
4. Większość amerykańskich korporacji oferuje wolny dzień z okazji urodzin
Firmy tłumaczą, że w ten sposób oferują pracownikom możliwość spędzenia tego ważnego dnia z bliskimi i przyjaciółmi lub po prostu poświęcenie go na to, co naprawdę lubią robić.
5. Timberland – Czas na wolontariat
Firma obuwnicza Timberland daje swoim pracownikom płatny czas wolny na wolontariat.
Timberland nie pracuje też m.in. w Dzień Ziemi, by pracownicy mogli uczestniczyć w różnego rodzaju akcjach charytatywnych.
6. Wydawnictwo Penguin Random House – Darmowe książki
Wydawnictwo Penguin Random House (PRH) oferuje darmowe materiały do czytania. Każdego roku pracownicy mogą wybrać kilka książek, które chcieliby otrzymać od swojej firmy.
7. Houzz – Kapcie w biurze
Firma Houzz, która stworzyła aplikację do aranżacji wnętrz, pierwszego dnia pracy wręcza swoim pracownikom… kapcie, których mogą używać w biurze. Formalny dress code i noszenie eleganckich i – często niewygodnych – butów nie jest tam konieczne. Pracownicy w biurze mają czuć się jak w domu
8. Wolne piątki – wiele korporacji na rynku oferuje pracownikom wolne piątki lub przynajmniej opcje pracy z domu.
9. Disneyland – Darmowe bilety do Disneylandu
Na darmowy wstęp do Disneylandu mają jego pracownicy. Oprócz darmowego wejścia na teren parku, mogą też liczyć na zniżki w hotelach i restauracjach, a także tańsze zakupy w sklepach z pamiątkami.
10. Przyjęcia rekrutacyjne
Wiele firm, głównie związanych ze sprzedażą bezpośrednia lub usługami organizuje imprezy rekrutacyjne. Podczas rekrutacji uczestnicy mogą otrzymać darmowe gadżety firmy, m.in. breloki i koszulki.

Happy Labor Day!

Opracowanie na podstawie: Business Insider Polska

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię