Początek końca e-papierosów

0
368

We wtorek, 24 września 2019 roku, Gubernator Massachusetts, Charlie Baker wezwał do 4-miesięcznego zakazu sprzedaży e-papierosów na terenie stanu Massachusetts.

„Musimy wstrzymać sprzedaż, by nasi eksperci zebrali więcej informacji o przyczynach chorób zagrażających życiu, a związanych z e-papierosami”.

Tymczasowy zakaz, który ma zostać zatwierdzony w trybie natychmiastowym przez państwową Radę Zdrowia Publicznego, zatrzyma sprzedaż detaliczną jak również internetową e-papierosów, produktów aromatyzowanych, niearomatyzowanych i marihuany do 25 stycznia 2020 r.

W ubiegłym tygodniu Centers for Disease Control and Prevention potwierdziło 530 przypadków uszkodzenia płuc w 38 stanach, związanych bezpośrednio z używaniem e-papierosów. CDC i Urząd ds. Żywności i Leków badają obecnie wszystkie przypadki zachorowań.

W niektórych przypadkach pacjenci przyznawali się do stosowania zarówno Tetrahydrokannabinolu, jak i THC – substancji chemicznej aktywnej w marihuanie – oraz produktów nikotynowych.

Departament Zdrowia Publicznego stanu upoważnił lekarzy z Massachusetts do zgłaszania „niewyjaśnionych chorób płuc związanych z e-papierosami”.

Baker powiedział, że od poniedziałkowej nocy zgłoszono 61 kolejnych przypadków zachorowań.

Odsetek nastolatków używających e-papierosy rośnie w zastraszającym tempie. Według urzędników państwowych w 2017 r. co piąty nastolatek regularne używa produktów związanych z e-papierosami, a 41 procent twierdziło, że w pewnym momencie próbowało e-papierosów.

Administracja Bakera planuje wykorzystanie czterech miesięcy na zagłębienie się w szczegóły kryzysu zdrowotnego i chorób związanych z e-papierosami, opracowanie nowych przepisów, jak rownież  skierowanie środków na programy rzucania palenia i działania na rzecz świadomości społecznej – podali urzędnicy.

Ogłoszenie Bakera spotkało się z natychmiastowa krytyką ze strony Shaleen Title, komisarza stanowej Komisji Kontroli Konopi, która powiedziała, że zakaz zmusi użytkowników e-papierosów do szukania produktów na czarnym rynku.

„To okropna decyzja” – napisała w tweecie- . „Celowe wypychanie ludzi na nielegalny rynek – dokładnie tam, gdzie znajdują się niebezpieczne produkty – jest sprzeczne z każdą zasadą zdrowia publicznego i ograniczania szkód. Jest działaniem niebezpiecznym, krótkowzrocznym i podważa korzyści wynikające z regulacji prawnych. ”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię