Tygrys w zoo zarażony koronawirusem

Amur Tigers on a geass in summer day

Pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 stwierdzono u tygrysa w ogrodzie zoologicznym w Nowym Jorku. Zwierzę najprawdopodobniej zaraziło się od opiekuna.

4 -letnia  tygrysica z ogrodu zoologicznego w Nowym Jorku, jest zakażona koronawirusem.  Wynik testu został potwierdzony przez National Veterinary Services Laboratory w Iowa. Jest to pierwszy potwierdzny przypadek zwierzęcia zakażonego COVID-19, u którego wystąpiły objawy choroby.

“O ile wiemy, po raz pierwszy (dzikie) zwierzę nabyło Covid-19 od człowieka(…) To jedyne wytłumaczenie, jakie ma sens” – powiedział Paul Calle, główny lekarz weterynarii w ogrodzie zoologicznym w nowojorskiej dzielnicy Bronx, które z powodu epidemii koronawirusa jest zamknięte dla zwiedzających od 16 marca.

Zwierze najprawdopodobniej zaraziło się od opiekuna, który przechodził chorobę bezobjawowo. Pracownicy zoo zauważyli u 4-letniej samicy tygrysa malajskiego suchy kaszel. Poddana testowi na SARS-Cov-2 uzyskała wynik pozytywny. Test przeprowadzono po tym jak Nadia, a także pięć innych tygrysów i lwów w zoo zaczęło wykazywać objawy choroby układu oddechowego. Jednak dotychczas koronawirusa nie wykryto u innych zwierząt w tym zoo. “Chociaż u zwierząt zaobserwowano pewien spadek apetytu, koty w naszym zoo dobrze sobie radzą pod opieką weterynaryjną” – stwierdza oświadczenie wydane przez ogród zoologiczny. Ponieważ różne gatunki mogą inaczej reagować na nowe infekcje, nie wiadomo, jak COVID-19 rozwinie się u dużych kotów. Przedstawiciele zoo zapewniają, że będą wciąż uważnie je monitorować. Przewidują pełne wyleczenie zwierząt.

Amerykański resort rolnictwa zaleca wszystkim chorym na koronawirusa ograniczenie kontaktów ze zwierzętami, w tym także z domowymi. Należy ich unikać do czasu uzyskania dodatkowych informacji na temat wirusa. Wcześniej ministerstwo oraz amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom informowały, że nie ma dowodów na to, iż zwierzęta mogą przenosić nowego koronawirusa na człowieka.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię