Czy cyberprzemoc powinna być tematem tabu?

XXI wiek to bez wątpienia czas wielkich podziałów i różnic. Na naszych oczach obserwujemy zderzenie nowych technologii z wielowiekowymi przekonaniami.

Innowacyjne i jakże często kontrowersyjne pomysły młodych ludzi wychowanych w erze Internetu sprawiają, że zaawansowane rozwiązania technologiczne stają się doskonałym sposobem na lekkie łatwe i przyjemne życie. Świat wirtualny staje się drugim domem, ucieczką od rzeczywistości, problemów dnia codziennego.

Czy to nie złudne i przekłamane uczucie?

Skutki uzależnienia od świata wirtualnego często niosą za sobą ryzyko odklejenia się od rzeczywistości, od tu i teraz. Smutnym jest fakt, że obecność w sieci często służy do wyładowania emocji, rozpaczy, zemsty, drwiny z innych by ulżyć swemu cierpieniu, wyrządzić krzywdę i ośmieszyć.

Ciemną stroną poruszania się na krawędzi prawa w wirtualnym świecie jest niewątpliwie „cyberbulling” rozprzestrzeniający się jak pleśń, krzywdzący niewinnych. Atakowani są zarówno zwykli ludzie, jak i znane postaci z różnych warstw życia publicznego.

„Bullie” czy „hejter” nie ma skrupułów co do tego, by pod osłoną anonimowości znęcać się nad swoją ofiarą. Krzywdzi nieprawdziwym obrazem, zlepkiem kłamstw najczęściej po to by ulżyć swojemu ego i poranionej duszy. W odpowiedzi na atak wirtualnego agresora, w przypływie emocji pierwszą reakcją jest blokowanie i usuwanie nieprawdziwych treści skierowanych w nasza stronę w celu podważenia wizerunku.

Molestowanie psychiczne wytwarza w człowieku milczące przyzwolenie na agresję, lęk, życie w fikcji okryte kłamstwem, fałszywymi informacjami, które pod wpływem znęcania i manipulacji zaburzają pracę szarych komórek niszcząc mózg przez brak miłości i szacunku dla drugiego człowieka pozbawionego honoru, odwagi z całkowitym pozbawieniem etyczno-moralnych zasad, przesiąkniętych nienawiścią i chęcią zemsty.

Pomoc i wsparcie oferowane są przez wiele instytucji działających w sieci jak również po za nią. Centra pomocy FB Instagram (Help Center/Parents Guide) oraz UNICEF (www.unicef.org, end-violence/how to stop cyberbullingsą wartym i kompetentnym źródłem znalezienia wsparcia i ochrony każdego potrzebującego zaufanej i rzetelnej pomocy.

Uwagę osobom pokrzywdzonym mogą również poświęcić zaufani przyjaciele, nauczyciele, osoby duchowne i niezależni psychologowie działający bezinteresownie, kierujący się sercem i dobrem pokrzywdzonego.

Organizacja UNICEF dokładnie, krok po kroku przedstawia prawa i możliwości do walki z „cyberbullingiem” dla ludzi bardzo dotkniętych tym zjawiskiem zarówno niepełnoletnich jak i dorosłych. Pomaga osobom z głębokimi kompleksami, niskim poczuciem wartości, skompromitowanych w oczach innych, nękanych, zastraszanych, wyśmianych medialnie gdzie ich prywatność została mocno naruszona, pogrążonych w samotności obsesyjnej by uniknąć targnięcia się na własne życie.

Człowiek prześladowany, w bezradności, smutku, pozbawiony człowieczeństwa w desperacji może nawet odebrać sobie życie. Nie bądźmy obojętni, bierni. Nie pozwólmy na manipulacje w mediach, która nie jest warta poświęcenia życia ludzkiego. Pamiętajmy że jesteśmy w stanie pomóc „ofierze” w zdemaskowaniu anonimowego oprawcy mówiąc stanowcze NIE.

Edyta Jindi

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię