Juliette Greco nie żyje. Ikona francuskiej piosenki miała 93 lata

Zmarła francuska piosenkarka i aktorka Juliette Gréco – poinformowała rodzina artystki. Była jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci francuskiej sceny muzycznej od ponad sześćdziesięciu lat. Miała 93 lata.

„Juliette Gréco odeszła otoczona bliskimi w swoim domu w Ramatuelle” – poinformowała rodzina piosenkarki poprzez agencję AFP. Juliette Gréco uznawana była za legendę francuskiej piosenki i symbol pokolenia lat sześćdziesiątych. „Déshabillez-moi”, „Parlez-moi d’Amour” czy „La Javanaise” – to tylko niektóre z jej przebojów, które osiągnęły
międzynarodowy sukces.

Juliette Gréco nazywano „muzą z Saint-Germain” – słynnej paryskiej dzielnicy, w której rozpoczęła karierę w powojennej Francji. Teksty do jej pierwszych piosenek pisali między innymi filozof Jean-Paul Sartre oraz poeci Léo Ferré i Boris Vian. W latach 60 Gréco współpracowała z takimi artystami jak Jacques Brel, Serge Gainsbourg czy Guy Béard.

Kariera Juliette Gréco osiągnęła szczyt na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy odbyła kilka światowych tras koncertowych. Artystka angażowała się również politycznie, wspierając ruchy lewicowe i popierając prezydenta François’a Mitteranda. W 2015 roku zakończyła 60-letnią karierę pożegnalną trasą koncertową.

IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa / Stefan Foltzer/w to/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię