Pierwszy szybki test na koronawirusa, który można samemu zrobić w domu

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do samodzielnego użytku pierwszy szybki domowy test wykrywający koronawirusa. Nie wymaga badania w laboratorium.

Test opracowany przez australijską firmę Ellume będzie kosztować około 30 dolarów, a wynik będzie dostępny już po 15 minutach. Dopuszczenie do użytku testów wykonywanych w domu to przełom, który ma odciążyć laboratoria. FDA wcześniej autoryzowało już testy domowe, pozwalające konsumentom na pobieranie i wysyłanie próbek do laboratorium.

Antygenowe testy Ellume mogą być wykonywane u osób powyżej 2 roku życia, a do ich zakupu nie będzie konieczne skierowanie od lekarza. W zestawie znajdzie się wacik do nosa oraz wkład. Wyniki uzyskamy za pomocą aplikacji na smartfonie. W przeciwieństwie do innych domowych testów COVID-19, szybki test Ellume może być wykonywany przez osoby, które nie mają żadnych objawów.

Australijska firma, która podpisała umowę na opracowanie testu z Narodowym Instytutem Zdrowia na kwotę 30 milionów dolarów, zadeklarowała, że do czerwca 2021 r. dostarczy ich do Stanów Zjednoczonych 20 milionów.

Amerykański sekretarz ds. zdrowia Alex Azar podkreślił, że domowe testy diagnostyczne Ellume’a są „dużym przełomem dla Amerykanów”. Test jest w 95% wiarygodny. FDA ostrzegało jednak, że niewielki odsetek może dawać fałszywie negatywne lub fałszywie pozytywne wyniki. Pacjenci, u których testy są pozytywne i nie wykazują żadnych objawów, powinni być uważani za pozytywnych, dopóki nie zostanie wykonany kolejny test.- przekazało FDA.

Michael Mina, epidemiolog z Harvardu, który był zwolennikiem szybkich domowych testów antygenowymi, pochwalił w mediach społecznościowych autoryzację testu przez FDA. Będzie można je zakupić online jak i w stacjonarnych aptekach-  informuje  NBC News, jednak ich dostępność będzie początkowo ograniczona

AL

Szczepienia na COVID-19: Dodatkowe przeciwskazania

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię