Trump żąda „znalezienia” głosów, by odwrócić wynik wyborów. Wyciekło nagranie

W sobotę prezydent Donald Trump zwrócił podczas rozmowy telefonicznej z sekretarzem stanu Georgia o „znalezienie” 11,8 tys. głosów – ujawnił „The Washington Post”. Miałoby one dać Trumpowi zwycięstwo nad Joe Bidenem.

Podczas godzinnej rozmowy, którą miała miejsce w niedzielę prezydent zwrócił się do sekretarz stanu Georgia Brada Raffenspergera Chcę tylko znaleźć 11 780 głosów, czyli o jeden więcej niż potrzebujemy. Wygraliśmy w tym stanie”. W rozmowie również brał udział szef sztabu Białego Domu Mark Meadows. „Mieszkańcy Georgii są źli, ludzie w kraju są źli. I nie ma nic złego tym, że będzie pan musiał ponownie przeliczyć głosy „– mówi Trump na nagraniu.

Raffensperger, który jest Republikaninem, na nagraniu odrzuca roszczenia prezydenta, a jego dane nazywa „błędnymi”. Podkreśla, że wyniki wyborów były dokładne i nie zgadza się z twierdzeniami prezydenta o rzekomych fałszerstwach wyborczych.

Podczas rozmowy Trump wielokrotnie podkreślał, że wygrał wybory.„Wygraliśmy wybory i odbieranie nam tego jest niesprawiedliwe, a dodatkowo będzie z wielu względów bardzo kosztowne.  Musisz ogłosić, że zamierzasz to ponownie zbadać”.

W Georgii Donald Trump przegrał wyścig o fotel prezydencki z Bidenem 11,779 głosami. Od czasu listopadowych wybrów karty do głosowania w tym w stanie zostały policzone trzy razy. Za każdym razem zostało potwierdzone zwycięstwo prezydenta elekta.

Trump powtarzał również teorie spiskowe na temat Dominion Voting Systems, firmy, która dostarczyła oprogramowanie używane w 28 stanach. „Czy uważasz, że to możliwe, że zniszczyli karty do głosowania w powiecie  Fulton? Bo taka jest plotka”.  Rayan Niemcy stanowczo temu, że Dominium „usunęło wewnętrzne części maszyn i zastąpiło je innymi „Wiesz, co zrobili i nie zgłaszasz tego. To jest przestępstwo, powiedział. „I nie możesz na to pozwolić. To duże ryzyko dla ciebie i Ryana, twojego prawnika. I to jest duże ryzyko. Nie możesz na to pozwolić i pozwalasz na to” – mówił prezydent.

W rozmowie Trump odniósł się do nadchodzących wyborów uzupełniających do Senatu. Do obsadzenia pozostają dwa miejsca. Jeżeli choć jedno z nich zdobędą  Republikanie będą mieli większość w senacie i będą tym samym mogli blokować niektóre decyzje prezydenta elekta Joe Bidena. Pan Trump powiedział, że odwrócenia wyniku wyścigu prezydenckiego zniechęci republikanów do głosowania we wtorek, a wyniki te zadecydują o tym, która partia przejmie kontrolę nad Senaem. „Zbliżają się wielkie wybory. Mieszkańcy Georgii widzą to oszustwo wyborcze. Z powodu tego, co zrobił pan prezydentowi, wielu ludzi nie pójdzie głosować. Wiele osób zagłosuje przeciwko kandydatom Demokratów. Ludzie nienawidzą tego, co pan zrobił” – zwrócił się do Brada Raffenspergera Trump.

Fragmenty rozmowy telefonicznej ujawnione przez „The Washington Post”.

Jeszcze zanim „Washington Post” opublikował fragmenty rozmowy prezydenta Trumpa z sekretarzem stanu Raffenspergerem, do wymiany zdań między politykami doszło na Twitterze. Prezydent przekazał, że rozmawiał przez telefon z sekretarzem stanu o oszustwach wyborczych w Georgii.

„Wczoraj rozmawiałem z sekretarzem stanu Bradem Raffenspergerem. Nie chciał lub nie był w stanie odpowiedzieć na takie pytania, jak oszustwa związane z „kartami wyborczymi pod stołem”, niszczenie kart wyborczych, „wyborcy poza stanem”, martwi wyborcy i inne. On nie ma pojęcia!” – napisał Trump. Brad Raffensperger odpowiedział: „Z całym szacunkiem, prezydencie Trump: To, co pan mówi, nie jest prawdą. Prawda wyjdzie na jaw.”

Byli szefowie Pentagonu potępili dążenia prezydenta Donalda Trumpa i jego zwolenników do podważenia wyników wyborów prezydenckich. Oświadczenia wystosowała także grupa senatorów i polityków. „Czas na kwestionowanie wyników minął. Nadszedł czas na formalne liczenie głosów Kolegium Elektorów, tak jak zapisane jest to w prawie i w konstytucji” – napisało 10 byłych szefów Pentagonu w apelu opublikowanym na łamach dziennika „Washington Post”. Ostrzegli też prezydenta przed angażowaniem wojska w wyborczy spór.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię