Prawnicy Trumpa: „Proces impeachmentu jest niekonstytucyjny”

0
767
źródło: pixabay.com, Donald Trump

Adwokaci reprezentujący byłego prezydenta Donalda Trumpa w dokumencie złożonym w Senacie argumentują, że impeachment jest niekonstytucyjny. Zaprzeczają również, że były prezydent podżegał do ataku na Kapitol 6 stycznia.

Prawnicy Bruce Castor i David Schoen uważają, że Senat nie ma uprawnień do sądzenia byłego prezydenta, który jest obecnie osobą prywatną, a decyzja uniemożliwienia  ubiegania się przez niego o urząd publiczny leży poza jurysdykcją senatorów. “Senat Stanów Zjednoczonych nie ma jurysdykcji nad 45. prezydentem, ponieważ nie sprawuje on żadnego urzędu publicznego, z którego może zostać usunięty – napisali Schoen i Castor w 14-stronicowej notatce.

Twierdzą oni również, że Izba “pozbawiła Trumpa należytego procesu“, rozpoczynając procedurę bez przeprowadzenia wcześniejszych przesłuchań, a tym samym odmawiając mu możliwości przedstawienia swoich dowodów. Izba nie miała żadnego powodu, aby przyspieszyć postępowanie, zignorować procedury i uniemożliwić oskarżonemu  wysłuchanie” napisano w dokumencie. “Polityczna nienawiść nie powinna mieć miejsca wymiarze sprawiedliwości, a zwłaszcza w Kongresie Stanów Zjednoczonych”.

Czytaj również: Ruch BLM nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Castor i Schoen, prawnicy którzy dołączyli do zespołu prawnego Trumpa dwa dni temu, utrzymują, że artykuł impeachmentu narusza prawo Trumpa do wolności słowa. Opiera się on słowach Trumpa skierowanych do swoich zwolenników podczas wiecu 6 stycznia. Były prezydent użył wtedy sformułowania, żeby,”walczyć jak diabli” w celu unieważnienia wyborów. Miało to miejsce zaledwie kilka godzin przed atakiem na Kapitol.

Prawnicy przyznali, że doszło do bezprawnego ataku na Kapitol w którym zginęli ludzie , jednak stanowczo zaprzeczyli, że prezydent Trump podburzał tłum do takiego zachowania. Podkreślili, że stwierdzenie “jeśli nie będziecie walczyć jak diabli, nie będziecie już mieli kraju” nie miało nic wspólnego ze szturmem na Kapitolu.

Polecamy: Chicago w latach 70. Niesamowite wideo (ZOBACZ)

Dodatkowo Castor i Schoen argumentowali, że proces jest nieważny, gdyż prezes Sądu Najwyższego John Roberts nie będzie mu przewodniczył. Tę funkcję ma sprawować demokratyczny senator Patrick Leahy, gdyż Roberts i wiceprezydent Kamala Harris odmówili. Konstytucja przewiduje, że prezes Sądu Najwyższego przewodniczy procesom urzędujących prezydentów, ale nie mówi, kto powinien przewodniczyć procesowi byłego prezydenta.

Castor i Schoen utrzymują, że proces powinien zostać oddalony. Z kolei kierownictwo Izby ds. impeachmentu opublikowało we wtorek przedprocesowy dokument, który mówi, że sądzenie byłego prezydenta jest zgodne z konstytucją. Znalazło się tam stwierdzenie, że Trump faktycznie podżegał do ataku na Kapitol. Proces w Senacie ma się formalnie rozpocząć 9 lutego.

AL

źródło: The Hill

Bezrobotni odmawiający powrotu do pracy dostaną zasiłek. Jak to możliwe? Wyjaśniamy

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię