Polski lek na koronawirusa może być nadzieją dla świata

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że jeden z leków przeciw COVID-owi, które opracowuje obecnie polska firma farmaceutyczna Celon Pharma, będzie lekiem ratującym życie. Polski prezydent wyraził przekonanie, że preparat jest wielką nadzieją nie tylko dla Polski, ale i dla Europy i świata.

Podczas wizyty w Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy w Kazuniu Nowym koło Warszawy prezydent podkreślał, że prace nad preparatem dla pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 są na zaawansowanym etapie. Lek jest w pierwszej fazie badań klinicznych.

Andrzej Duda tłumaczył, że testowany preparat ma dwa czynniki aktywne: jeden, który „gasi stan zapalny”. Drugi, który ma działanie przeciwfibrotyczne, czyli przeciwko zwłóknieniu następującemu w płucach pacjenta w związku z chorobą. „Wiemy doskonale o tym, że te najtrudniejsze przypadki są właśnie wtedy, kiedy następuje zwłóknienie płuc uniemożliwiające człowiekowi choremu oddychanie, co w efekcie niestety czasem kończy się śmiercią” – mówił prezydent, dodając, że u pacjentów wyleczonych z COVID zwłóknienia płuc bardzo utrudniają rekonwalescencję.

Czytaj rownież: Szczepionka Johnson & Johnson pozytywnie zaopiniowana. Czym różni się od innych?

Opracowywany przez Celon Pharmę lek będzie stosowany w szpitalach. „Bardzo mocno chcę podkreślić, że to będzie lek ratujący życie” – zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent dodał, że Celon Pharma pracuje równolegle także nad dwoma innymi preparatami przeciwcovidowymi. Jak mówił, mają one „charakter bardziej zapobiegawczy i będą mogły być stosowane także i domowo”. Nad tymi preparatami trwają jeszcze badania przedkliniczne.

Prezydent dodał, że koszt prowadzonego przez Celon Pharmę programu pracy nad lekami przeciwcovidowymi jest szacowany na prawie 64 miliony złotych. Na realizację tego projektu firma otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju grant w wysokości blisko 40 milionów złotych.

Andrzej Duda podkreślił, że polska firma prowadzi projekt badawczy nad lekami przeciwcovidowymi od zera. „To jest całkowicie nasz dorobek – polskiej myśli i polskich rąk, a przede wszystkim ogromna nadzieja na przyszłość – na rozwój polskiej farmacji” – mówił prezydent.

IAR/AL

Lori Lightfoot uszczelnia przepisy na temat współpracy chicagowskiej policji z ICE

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię