Oskary rozdane. Kto otrzymał statuetkę?

envato

W Los Angeles odbyła się wczoraj 93. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Nagrodzony film, „Nomadland” w reżyserii Chloé Zhao był faworytem Oscarów od samego początku. Opowiada o kobiecie, która wybrała wędrowne życie gdy straciła majątek w wyniku recesji. Obraz chińskiej reżyser otrzymał w sumie 3 statuetki. Uznano go za najlepszy film ubiegłego roku. Chloé Zhao otrzymała statuetkę dla najlepszego reżysera, a odtwórczyni roli głównej Frances McDormand – dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Chloe Zhao, która została drugą kobietą w historii nagrodzoną za reżyserię, dziękowała społeczności koczowników, o której opowiada jej film. „Dziękuję wszystkim, których spotkaliśmy w drodze za to, że pokazaliście nam czym jest niezłomność oraz nadzieja i przypomnieliście jak wygląda prawdziwa dobroć” – mówiła.

 

Po raz drugi najlepszym aktorem pierwszoplanowym został Anthony Hopkins. Pierwszy raz otrzymał on Oscara w 1992 roku za rolę Hannibala Lectera w filmie „Milczenie owiec”. Tym razem Akademia wyróżniła jego tytułową rolę w filmie „Ojciec”, który został uhonorowany także za najlepszy scenariusz adaptowany. 83-letni brytyjski aktor został dziś najstarszym laureatem Oskara w historii nagród, nie był jednak obecny na uroczystości.
Wśród aktorów drugoplanowych wyróżnieni zostali pochodząca z Korei Południowej Yuh-Jung Youn za rolę w filmie „Minari” oraz Daniel Kaluuya za rolę w filmie „Judas and the Black Messiah”.
Najlepszym filmem międzynarodowym została duńska propozycja „Na Rauszu” w reżyserii Thomasa Vinterberga, a najlepszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym – „Czego nauczyła mnie ośmiornica” w reżyserii Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda.
Oscara w kategorii Najlepszy scenariusz oryginalny zdobył film „Obiecująca. Młoda. Kobieta.” w reżyserii Emerald Fennell. Autorem scenariusza jest także Emerald Fennell.
Biograficzny filmMa Rainey: Matka bluesa” w reżyserii George’a C. Wolfe’a został wyróżniony w dwóch kategoriach: za charakteryzację i za najlepsze kostiumy. Dwie statuetki zdobył także „Mank” Davida Finchera – za scenografię i zdjęcia. Za najlepsze efekty specjalne wyróżniono film „Tenet” w reżyserii Christophera Nolana, za montaż – „Sound of Metal” w reżyserii Dariusa Mardera, a za muzykę – „Co w duszy gra” w reżyserii Pete’a Doctera.
Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna gala różniła się od poprzednich. W tym roku nie było gospodarza ceremonii oraz publiczności. By zwiększyć dystans pomiędzy uczestnikami, ceremonia odbywała się w dwóch miejscach – Teatrze Dolby w Hollywood i historycznej stacji kolejowej Union Station.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię